Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ferhat'ım beş kişiye can oldu

Oğlunun organları ile beş canın hayat bulacak olmasının sevincini yaşayan acılı baba Ömer Faruk Çelik, "Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Zor bir karardı ama verdik" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Ferhat'ım beş kişiye can oldu
Tüm Türkiye'nin yaşaması için dua ettiği Ankaralı 11 yaşındaki İdil artık beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitiren aynı yaştaki Adanalı Ferhat Çelik'in kalbiyle yaşayacak. Oğlunu kaybeden vinç operatörü 39 yaşındaki baba Ömer Faruk Çelik, "İdil artık bizim de evladımız. Üzüntü ile sevinci aynı anda yaşıyoruz. Allah onu anasına babasına bağışlasın. Oğlumun 5 organı başka canlarda yaşayacak. Ben Ferhat'ımı kaybettim ama 5 Ferhat'ım daha oldu" dedi.

ÇOK ZOR KARAR VERDİLER
Kemal Çetinel İlköğretim Okulu 5'inci sınıf öğrencisi Ferhat Çelik 24 Kasım günü beyin kanaması geçirmesi sonucu özel bir hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen talihsiz Ferhat'ın bir gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Bu sırada doğuştan kalp yetmezliği nedeniyle 11 yıldır makinelere bağlı olarak yaşan Ankaralı İdil'in durumu doktorlar tarafından Çelik ailesine bildirildi. Aile büyükleri bir araya geldi kendileri için çok zor olan kararı verdi ve biricik oğullarının organlarını bağışladı. Ferhat'ın kalbi İdil'e, böbrekleri Adana, Kayseri, karaciğeri Malatya, pankreası ise İstanbul'daki hastalara umut oldu.

ÜZÜNTÜ VE SEVİNCİ YAŞADIK
Ferhat'ın kalbi Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla Ankara'ya götürüldü ve yaşamasına saatler kala İdil'e başarıyla nakledildi. Çok zor bir karar verdiklerini SABAH Güney'e anlatan baba Ömer Faruk Çelik, üzüntü ve sevinci aynı anda yaşadığını anlattı. Ferhat'ın organlarını önce verdiklerini daha sonra vazgeçtiklerini ancak onları kendi evlatlarının yerine koyduklarını ve vicdanlarının ağır bastığını dile getiren baba, "Onlar sevinç gözyaşları döksünler. Benim evladıma her gün dua etsinler. Onların sevindiğini duymak bize yeter. Hiçbir anne-baba evladını kaybetmesin. Allah onları annelerine babalarına bağışlasın" diye konuştu.

"YAVRUMUN KALBİ İDİL'DE ATACAK"
Ferhat'ın üç çocuğunun ortancası olduğunu anlatırken gözyaşlarına hakim olmaya çalışan baba, "Oğlumun en büyük hayali avukat olmaktı. Avukat olacağım diyordu başka bir şey demiyordu. Ama yavrum olamadı. Yavrumun kalbi artık İdil'de atacak. Onun kalbi tertemizdi. Artık İdil de bizim bir evladımız. Diğer organları da başkalarında yaşayacak. Biz bir Ferhadımızı kaybettik ama 5 Ferhadımız oldu. Özellikle İdil'in sağlığına kavuşmasından sonra hem kendini hem de ailesini çok görmek istiyoruz. Ankara'ya gidip ona canı gönülden sarılacağım" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferhat'ım beş kişiye can oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN