Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay'daki su işi mahkemelik

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Hatay'daki su işi mahkemelik

Hatay'da 11 Kasım'da ertelendiği için tekrar toplanan HATSU genel kurulunda su fiyatlarıyla ilgili komisyon kararında yine uzlaşma sağlanamadı. Su fiyatlarını yargı belirleyecek

ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurulu'nda su fiyatlarına uzlaşma sağlanamadı. Büyükşehir Belediyesi'ndeki Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen kurul, yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Zaman zaman siyasi parti grupları arasında tartışmaların yaşandığı kurulda, su fiyatlarının yüksek olduğunda hemfikir olunurken ne kadar indirileceği konusunda fikir ayrılığı yaşandı. Genel Kurulda söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kanunlara göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın suyun konutlara 1 lira 29 kuruştan iş yerlerine de 2 liradan verilmesi konusunda Plan ve Bütçe Komisyonu'nun hazırladığı raporu oylatmaması halinde suç işleyeceğini hatırlattı.

BAŞKAN SAVAŞ OYLATMADI

Kimyeci'nin komisyon raporunu oylatıp oylatmayacağını sorması üzerine Savaş, komisyonun hazırladığı raporun gelirleri azaltan bir rapor olduğunu, bunu oylattığı takdirde suç işlemiş olacağını belirterek 11 Kasım'da olduğu gibi komisyon raporunu genel kurulda oylamaya sunmadı. Bunun üzerine Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi söz alarak halkın su fiyatlarının inmesini dört gözle beklediğini, su fiyatlarını indirerek halka yapılan bu zulme son verilmesini istedi.

"HATAYI BİRLİKTE YAPTIK"
MHP Grup Sözcüsü Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ise su fiyatlarına zammı hep beraber yaptıklarını, bunun da çok büyük bir hata olduğunu belirterek, "Biz bu hatayı birlikte yaptık. Birlikte düzeltebiliriz" demesi üzerine Savaş, genel kurula ara verdi. Verilen arada Savaş, ilçe belediye başkanları ve partilerin grup sözcüleri, genel kurul salonunun dışında toplanarak uzlaşma zemini aradı. Yaklaşık yarım saat süren görüşmede siyasi parti grupları arasında yine bir uzlaşma sağlanamadı.

SON KARAR YARGININ

Aranın ardından devam eden kurulda konuşan Başkan Savaş, "Biz de uzlaşmayı çok istedik, ancak sağlanamadı. Biz mayıs ayında yapılan genel kurula sunduğumuz ve içinde konutlara 2 lira 55 kuruştan, iş yerlerine de 6 liradan su verilmesinin de bulunduğu HATSU'nun ek bütçesine genel kuruldan onay çıkmadığı için yargıya gitmiştik. Şu anda konu yargı aşamasında, dolayısıyla artık kararı yargı verecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'daki su işi mahkemelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN