Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel Tasarım Projesi Mersin'e hayat verecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İlçesi, Atatürk ve Silifke Caddeleri ile Ulu Camii çevresi ve Taş Bina çevresi Kentsel Tasarım Projesi için çalışmalarını başlattı

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Kentsel Tasarım Projesi Mersin'e hayat verecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5,5 hektarlık alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, kentin en eski ve ünlü caddelerinden olan Atatürk ve Silifke Caddeleri ile tarihi Ulu Cami ve Taş Bina çevresini yeniden düzenleyecek. Eskiyen kanalizasyon hatları yenilenip altyapı çalışmaları tamamlanmasının ardından yıpranmış ve eskimiş olan kaldırım ve yolların doğal taşlarla döşenerek vatandaşlar güvenli ve konforlu bir yaya yoluna kavuşturulması hedefleniyor. Altyapı ve kaldırım çalışmaları başlayan projenin birinci etabı; Cumhuriyet Meydanı'ndan, Yoğurt Pazarı'na, İnönü Caddesi'nden, İstiklal Caddesi'ne kadar olan doğu-batı, kuzey-güney yönünü kapsayacak. Proje kapsamında kent mobilyaları ve aydınlatma lambaları yenilenerek, çarşıya modern ve ferah bir görüntü kazandırılacak. Yaya öncelikli bir anlayış ile tasarlanan proje vatandaşın rahatça oturabileceği küçük meydan ve alanlar da genişletilecek.

MERSİN ÇARŞISI'NIN ÖNEMİ
Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Tasarım Projesi kapsamında bölgeye kimlik kazandıracak ve çarşının çehresini değiştirecek tarihi dokuları iyileştirme çalışmalarını da programına dahil etti. Tarihi Yoğurt Pazarı, Bit Pazarı ve Balık Pazarında kaybolmuş tarihi mimari, restorasyon çalışmaları ile yeniden can bulacak ve çarşı tarihi siluetine yeniden kavuşacak. Engelli vatandaşların kullanımına uygun olmayan kaldırım ve dolmuş durakları da vatandaşların çarşıda rahatça gezebilecekleri şekilde tasarlanacak.

YAYALARA ÖNCELİK
Proje ile bu bölgedeki ekonomik ve sosyal hayatı canlandırmayı amaçladıklarını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Silifke ve Atatürk Caddeleri kentin en merkezi yerleri ve Mersinliler burada sıkça vakit geçiriyor. Bu alana yıllardır bakım yapılmamış. Biz bu bölgeleri yeniden düzenleyerek, ekonomik ve sosyal hayatı canlandıracağız, araçlardan çok yayalara öncelik vereceğiz. Burada bölgeye yakışan, modern kent mobilyaları olan, rahat ve geniş yollara sahip, Mersin'e yakışır çağdaş bir yaşam alanı oluşturmayı planlıyoruz. Bunun için projenin temelini oluşturan altyapı ve kaldırım yenileme çalışmalarına başladık. Bu alanda yer alan Balık Pazarı, Kasaplar Çarşısı, Yoğurt Pazarı'nın geleneksel ve tarihi yapısına sadık kalarak, bu bölgede tarihi çarşı dokusu oluşturacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel Tasarım Projesi Mersin'e hayat verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN