Tekli: MTOSB'yi sanayi ilçesi yapmak istiyoruz

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Tekli: MTOSB'yi sanayi ilçesi yapmak istiyoruz

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, lisesi, üniversitesi, sosyal tesisleri ve yaşam alanları ile MTOSB'yi bir sanayi ilçesi yapmak istediklerini söyledi

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin (MTOSB) hem istihdam, hem yatırım, hem de vergi sıralamasında Mersin'in lokomotifi olduğunu kaydeden Başkan Sabri Tekli, "Lisesi, yüksekokulu, yaşam alanları, sosyal alanları ile MTOSB'yi Mersin'in sanayi ilçesi haline getirmek istiyoruz. Bugün 3. bölgenin hazırlığı devam ediyor ve sırada bekleyen 100'den fazla firma var. En büyük sıkıntımız sanayi alanı bulamamak. Bu sıkıntıyı aşmamız halinde Mersin'e çok daha büyük yatırımlar çekebilir, istihdamı artırabiliriz" dedi.

KALİFİYE ELEMAN YETİŞİYOR

MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilerin hepsine ayrı ayrı önem verdiklerinin belirtti. Başkan Tekli, "Hangi işi yapmak istediğinden emin, işinin sorumluluklarını ve teknik özelliklerini bilen, kalifiye öğrenciler yetiştiriyoruz. Mezun öğrencilerimizin üniversite sınavlarında başarı oranları çok yüksek. Eğitime devam etmeyip ve iş hayatına atılan öğrencilerimiz de işletmelerimizde birer kalifiye elaman olarak iş buluyor. Bundan sonra da öğrencilerimiz mezun olduklarında iş hayatında başarılı olabilecekleri bir ortam yaratmak istiyoruz" diye konuştu.

YÜKSEKOKUL İSTEĞİ
En büyük hedeflerinin, MTOSB bünyesinde açılacak bir yüksekokul olduğunu kaydeden MTOSB Başkanı Sabri Tekli, "Türkiye'deki 295 OSB'nin sadece 21'inde meslek lisesi var. Bu meslek liselerinin ise 3 tanesi Milli Eğitim'e devredilmedi. Bizim okulumuz da özelde kalmayı seçen 3 okuldan biri. Sanayicilerimiz kapılarını sonuna kadar öğrencilerimize açıyor. Yüksekokul hedefimizi de gerçekleştirirsek işte o zaman eğitim konusunda Türkiye'ye öncülük eden bir yapıya kavuşabiliriz" şeklinde konuştu.

PATENTLİ ÜRÜN
Başkan Tekli, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde hazırlanacak bir ürünün ihracatını yapmayı çok istediklerini kaydederek şunları söyledi: Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Öğrencilerimiz laboratuvarlarda parfüm, sabun gibi ürünlerin test üretimlerine devam ediyor. Okulumuz bünyesinde düzenlediğimiz proje yarışmalarında oldukça ilginç ürünler ortaya çıkıyor. Bunlardan seri üretime uygun olanlardan birinin patentini alarak okulumuza kazandırmak istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekli: MTOSB'yi sanayi ilçesi yapmak istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN