Beklenen son

Aydın ve Kırıkkale'de de parkomat ihalesini alan ancak ödeme yapmadığı için sözleşmesi fesh edilen TAYBE firması, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne de borcunu ödemeyince işinden oldu

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Beklenen son
Adana Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan parkomat ihalesini, ihaleyi kazanan TAYBE firmasının sözleşme hükümlerini yerine getirmeyerek yaklaşık 1 milyon 500 bin lira tutan üç aylık taksitlerini ödemediği gerekçesiyle iptal etti. Büyükşehir'in bu tavrı, ihalenin yapıldığı günlerde ortaya atılan iddiaları doğruladı. SABAH Güney, geçtiğimiz Temmuz ayında "Adanalılara TAYBE şoku" başlığı ile manşetten verdiği haberde, TAYBE firmasının sabıkalı olduğunu, daha önce Aydın ve Kırıkkale belediyelerinden aynı yöntemle ihale aldığını ve borcunu ödemeyince sözleşmenin tek taraflı olarak iptal edildiğini duyurmuştu. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz temmuz ayında yaklaşık bin 120 araçlık park yerini 1 milyon 609 bin 500 lira muhammen bedelle ihaleye çıkardı. Kahramanmaraş merkezli TAYBE firması ihalede fahiş bir teklif vererek 5 milyon 167 bin liraya ihaleyi kazandı. Parkomat ihalesine bu kadar yüksek bedel teklif edilmesi tartışmalara yol açmış, "Bunun altında bir iş var. Bu kadar yüksek bedelle ihaleyi kazanan bir firma ya borcunu ödemeyecek, ya da başka bir hesap peşinde" yorumları yapılmıştı. Bu tartışmalara duyarsız kalmayan SABAH Güney, ihaleyi kazanan TAYBE firmasını araştırmış ihaleyi alan firmanın sabıkalı geçmişini ortaya koyan "Adanalılara TAYBE Şoku" manşetini atmıştı. SABAH Güney'in 22 Temmuz'da duyurduğu haberin doğruluğu Adana Büyükşehir Belediyesi'nin parkomat sözleşmesini iptal etmesiyle ortaya çıktı. Parkomat ihalesini kazanan TAYBE firması, 3 aylık taksit tutarı yaklaşık 1 milyon 500 bin lirayı ödemeyince, Büyükşehir Belediyesi sözleşmeyi iptal etmek zorunda kaldı. Büyükşehir'in uğradığı zararının büyük olduğu öne sürüldü. Bu arada TAYBE firmasının ihaleyi aldıktan sonra çalıştırmaya başladığı 110 işçinin de parasını aylardır ödemediği iddia edildi. Yeniden ihaleye çıkma sürecini başlatan Büyükşehir'in en erken Mart ayında ihaleye çıkabileceği belirtildi. Böylece belediyenin yaklaşık 9 aylık bir zararı söz konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin TAYBE firmasından alacağını tahsil etmek üzere hukuki yollara başvuracağı öğrenildi.

Büyükşehir Belediyesi, ödenmeyen paralar için yargıya başvurmak için harekete geçerken tüm uyarılara rağmen adeta "bile bile lades" olunan bir ihaleyi onaylayanların halka nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor. TAYBE firması "Adanalılara TAYBE şoku" haberimizi tekzip etmeye çalışmıştı. Ancak haberde gündeme getirilen iddiaların doğruluğu aylar sonra ortaya çıktı. Büyükşehir, sabıkalı firmanın sözleşmesini 3 aydır ödeme yapmadığı gerekçesiyle iptal etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beklenen son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN