Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hassas burunlar' korkulu rüya gibi

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki eğitimli köpekler, hassas burunlarıyla suça geçit vermiyor. Dedektör köpekler hem terör hem de kaçakçılıkla mücadelede görev alıyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015
'Hassas burunlar' korkulu rüya gibi
Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki eğitimli köpekler "Azot", "Harbi", "Asil" ve "Coco", hassas burunlarıyla suçlulara geçit vermiyor. Eğitimlerinin ardından zorlu testlerden geçtikten sonra görevlendirilen dedektör köpekler, güvenlikte etkin rol oynuyor. Suçluların adeta korkulu rüyası haline gelen özel eğitimli köpekler, başta terör olayları olmak üzere uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı ile arama-kurtarma faaliyetlerinde güvenlik güçlerine önemli katkı sunuyor. Özel mamayla beslenen ve İl Jandarma Komutanlığındaki pentatlon parkurunda her gün kondisyon eğitiminden geçen "hassas burunlar", haftada bir gün de sosyalleşmeleri için eğitmenleri tarafından kalabalık yerlere götürülüyor. 6 yaşındaki uyuşturucu dedektör köpeği Asil, yaklaşık 2 dönümlük zeytin bahçesinde toprağa gizlenmiş 30 kilogram eroini buldu. Diyarbakır'da görev yaparken eğitmeni ile Gaziantep'e tayin edilen "Asil", 5 yılda katıldığı sayısız uyuşturucu operasyonunda 27 ton 165 kilogram kubar esrar, 16 ton 908 kilogram toz esrar, 1 milyon 385 bin kök hint keneviri, 30 kilogram eroin ve 650 bin adet uyuşturucu hap ele geçirilmesini sağladı.

MİLYONLARCA PAKET SİGARA
Bomba ve patlayıcı arama köpeği 5 yaşındaki "Azot" da mühimmatların bulunmasına yardımcı oldu. Azot, yılbaşından bu yana katıldığı operasyonlarda 2 el yapımı bomba, 6 av tüfeği, bir tabanca ve 120 fişek bularak güvenlik güçlerine destek verdi. Kayıp şahısların bulunmasında ve hatta hayvan hırsızlığında kullanılan iz takip köpeği "Harbi" de kayıp şahısların aranmasında büyük başarı gösterdi. Harbi, bu yıl 3 kayıp kişiyi buldu. Sigara kaçakçılığının bir numaralı ismi 4 yaşındaki "Coco" sayesinde 1 Ocak'tan itibaren bugüne kadar 1 milyon 759 bin 473 paket kaçak sigara ele geçirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hassas burunlar' korkulu rüya gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN