Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler Türkiye'de topluma uyum sağladı

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Suriyeliler Türkiye'de topluma uyum sağladı

Suriyelilerin Türkiye için dezavantajları olduğu kadar birçok avantajının da olduğunu belirten Hatay Valisi Ercan Topaca, "Suriyeliler artık bizim topluma uyum sağladı" dedi

Hatay Valisi Ercan Topaca, komşu ülkede yaşanan çatışmalardan sonra Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, objektif olarak bakıldığında dezavantajları olduğu kadar avantaj sağladıklarını da söyledi. Vali Topaca, kentte yaşayan 350 bin Suriyelinin hemen hemen hepsinin kayıt altına alındığını ve bu sayede suça karışma oranlarının azaldığını vurguladı.

NİTELİKLİ ELEMAN

Vali Ercan Topaca, Suriye'den gelen nitelikli elamanların ağaç işçiliği, ayakkabıcılık ve taş işçiliği gibi bazı sektörlere önemli katkılar yaptığını vurgulayarak, "İş dünyası ile yaptığımız görüşmelerde Suriyelilerin bazı sektörlerin nitelikli işçi sıkıntısının aşılmasında önemli rol oynadıklarını söylüyorlar. Pozitif baktığınızda kent ekonomisini canlanmasında Suriyelilerin önemli katkıları var" dedi. Suriyelilerin ilk geldiği günlerde suça karıştıkları zaman tespitlerinde bir takım zorluklar yaşandığına dikkat çeken Vali Topaca, "Daha sonra yapılan bazı çalışmalar ile Hatay'da yaşayan aşağı yukarı bütün Suriyelilerin parmak izleri alındı. Kendilerine kimlik verildi. Araçlarına devletimizin belirlediği plaka verildi. Bunlar asayiş noktasında sıkıntıları azalttı" şeklinde konuştu. Devletin aldığı kararlar doğrultusunda Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarının da altını çizen Topaca, sözlerini şöyle tamamladı: İlimizde bulunan 350 bin Suriyelinin yaklaşık 75 bini okul çağındaki çocuklar. Valilik olarak STK'lar ve Suriye'den gelen bazı STK'ların yardımlarıyla, okullar açtık. Şu anda yaklaşık olarak 45 bin civarında Suriyeli çocuk bu okullarda eğitim görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler Türkiye'de topluma uyum sağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN