Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreğir'de 9 ayrı kentsel dönüşüm

Giriş Tarihi: 9.12.2015
Yüreğir'de 9 ayrı kentsel dönüşüm

Yüreğir'de kentsele dönüşüm çalışmalarını inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yüzde 80'i ruhsatsız olan yapılarda dönüşümün gerçekleştirileceğini söyledi

Adana'nın Yüreğir ilçesinde belediye tarafından başlatılan Kozan Çarşısı'ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana'da ilk kez Kışla Mahallesi'nde başlatılan 'Yerinde Kentsel Dönüşüm' çalışmalarındaki başarılı girişimleri nedeniyle Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı kutlayarak "Seçim çalışmaları sırasında Yüreğir'de birçok mahallesini ziyaret ettim. Sorunları biliyorum. Ülkemizin ve Adana'mızın kalkınması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Yüreğir'in çehresini değiştireceğiz" dedi.

BİR AN ÖNCE TAMAMLANSIN

Bakan Fatma Güldemet Sarı, Adana'ya yaptığı gezide AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, Tamer Dağlı, Adana Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ile birlikte Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı makamında ziyaret etti. 9 ayrı noktada başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında Başkan Çelikcan'dan brifing alan Bakan Sarı, Kozan Çarşısı'nı gezerek bölgeyi yerinde inceledi, vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşlar, Bakan Sarı'dan kentsel dönüşümün bir an önce hayata geçirilmesini talep etti. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir'de başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının Adana'da bir ilk olduğunu belirterek, "Başlattığımız 'Yerinde Kentsel Dönüşüm' çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kışla Mahallesi'nde 324 konut yıkıldı yerine 786 konut ve 43 iş yeri yapılıyor. Hemen yanında 2. etap çalışmaları başladı. Yüreğir'de 9 ayrı bölgede 'Kentsel Dönüşüm' sürüyor. İlçemizde 60 bin 993 bina, 141 bin 897 ev ve 17 bin işyeri bulunuyor. Binaların yüzde 80'i ruhsatsız yapılaşma. Yüreğir'in kent yaşamına uygun projeler üretip, yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefledik" diye konuştu. Başkan Mahmut Çelikcan, "Milletvekilimiz Fatma Güldemet Sarı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanı, siyasette çok deneyimli bir isim olan Ömer Çelik'in AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tamer Dağlı'nın TBMM KİT Komisyonu Üyesi olması Adana için büyük bir şanstır. Seçilen tüm milletvekillerimizde Adana için birlik ve beraberlik içinde hareket ederek bu dönemi en iyi şekilde geçireceğimizi ve ivme kazandıracak projelere imza atacağımıza inanıyorum. İlçemize gelmesini sağladığımız kamu yatırımları ve kentsel dönüşüm çalışmaları neticesinde bütün yatırımcıların yönü Yüreğir tarafına dönmeye başladı. Bu sevindirici bir gelişme" dedi.

DÖNÜŞÜM YAPILACAK ALANLAR
Kışla I. Bölge (6 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 324 konut, 25 işyeri bulunmakta iken, proje sonrası 772 adet konut ve 43 adet işyeri, yapım aşamasında olup bu yılsonunda tamamlanıyor. Kışla III. Bölge 1. Etap (6,3 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 415 konut, 25 işyeri bulunmakta iken, proje sonrası 800 adet konut ve 100 adet işyeri projesi planlanmaktadır. Karacaoğlan (13,5 ha) 1. Etap (5,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, eğitim tesisi, dini tesisi, 454 adet konut ve 49 adet işyeri yapılması düşünülmekte olup, hak sahipleri ile görüşmeler devam etmektedir. Başak (22,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında projeler tamamlanmış olup, TOKİ'de kontrol aşamasında bulunmaktadır. Başak Mahallesi'nde yaklaşık 857 adet bina, 40 işyeri bulunmakta iken, proje sonrası 1490 adet konut, 72 adet işyeri planlanmaktadır. Akıncılar (5,7 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 310 konut, 426 bağımsız bölüm bulunmakta iken, proje sonrası 700 adet konut ve 75 adet işyeri planlanmaktadır. Yavuzlar (5,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 224 konut, 428 bağımsız bölüm bulunmakta iken, proje sonrası 880 adet konut ve 50 adet işyeri planlanmaktadır. Serinevler (6,5 ha) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 273 konut, 456 bağımsız bölüm bulunmakta iken, proje sonrası 800 adet konut ve 100 adet işyeri planlanmaktadır. Cumhuriyet (22 ha) afet riskli alana ait projeler tamamlanmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda imar planı onayı bekleniyor. Alan içerisinde, 192 adet konut, 800 adet işyeri bulunmakta iken proje sonrası 916 adet konut, 338 ofis ve 220 adet ofis binaları altında mağaza, 140 adet konut altı işyeri planlanmaktadır. 19Mayıs-Koza-Yeşilbağlar (76 ha) ve Koza-Yeşlbağlar Rezerv (75 ha) mühendislik-müşavirlik hizmet alımı ihale süreci devam ediyor. Misis Rezerv (52 ha) talebi bakanlıkta bekliyor.

KALABALIK HEYETLE GEZDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, beraberinde AK Parti Adana Milletvekilleri Talip Küçükcan, Tamer Dağlı, Adana Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ve Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile birlikte kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir'de 9 ayrı kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN