Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narenciye ihracatçıları alternatif arayışına girdi

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Narenciye ihracatçıları alternatif arayışına girdi

İhracatının yüzde 70'ini Rusya'ya yapan narenciye üreticisi, Rusya'nın yaş sebze ve meyve ithaline kısıtlama getirmesi üzerine yeni pazar beklentisine girdi

İhracatının yüzde 70'ini Rusya'ya yapan narenciye üreticisi, Rusya'nın yaş sebze ve meyve ithaline kısıtlama getirmesi üzerine elinde kalan ve gümrükten dönen malları için alternatif pazar istiyor. Adanalı üreticiler, Rusya'ya ihraç edilen narenciye ürünlerinin alımına kısıtlama getirilmesiyle elindeki ürünü nasıl değerlendireceğini düşünüyor.

RUS ORTAKLAR ZORDA
İhracatçı Songül Eşlik Rusya'ya gönderdikleri 9 TIR malın gemilerde 10 gün bekletildikten sonra Samsun Limanı'na geri döndüğünü ifade ederek, "Rus ortaklarımız da sıkıntılar yaşıyor. İstedikleri ürünler ellerine ulaşmadı. Bu konuda devletimizden çözüm bekliyoruz. Örneğin depoda kalan ürünler yurt içinde okullara ya da kamplarda kalan Suriyelilere dağıtılabilir" diye konuştu.

"LİMON SATMAYALIM"
Adana Ziraat Odası 2'nci Başkanı Cahit İncefikir, son 10 günde Rusya'ya gönderilen narenciye ürünlerinin iade edilmeye başlandığını söyledi. İncefikir, "Rusya'nın almamasıyla narenciye ağaçlarımızı kesecek değiliz. Dünya Rusya'dan ibaret değil. Yeni pazarlar bulacağız. 'Ben sadece limon istiyorum' diyen bir ülkeye karşı da tavır almamız gerekir. 'Size limon da vermiyoruz' demeliyiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye ihracatçıları alternatif arayışına girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN