Tekzip kararları neye göre veriliyor

CHP'li Macit Özcan ve ekibi yolsuzluk iddiasıyla Mersin 5. Ağır Mahkemesi'nde yargılanacakken, iddianame üzerinden yaptığımız haberlere mahkemenin tekzip cezası vermesi tartışma yarattı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Tekzip kararları neye göre veriliyor
Mersin Belediyesi'nde yapılan yolsuzluklarla ilgili dönemin Başkanı Macit Özcan ve arkadaşlarının toplam 23 ayrı suçtan 2340 yıl hapis cezası ile yargılanmaları için dava 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Zanlılar 4 Ocak 2016 günü hâkim önüne çıkacak. Bu döneme ilişkin Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan iddianame ile ilgili yaptığımız haberlere Mersin sulh ceza mahkemelerinden tekzip cezası verilmesi çifte standart izlenimini yarattı. Macit Özcan'dan sonra tekzip talebinde bulunan işadamı Erol Avgören, operasyonun yapıldığı günden beri ortalıkta yok. İfadesi bile alınmadan hakkındaki tutuklama kararı diğer üç zanlı ile birlikte kaldırılan Erol Avgören'in tekzip talebinin neye göre kabul edildiği de hukukçular arasında tartışıldı.

23 AYRI SUÇTAN 2340 YIL

CHP'li Macit Özcan'ın başkanlık yaptığı 2011-2014 döneminde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet alıp verildiği, edimin ifasına fesat karıştırıldığı ve bu suçları işlemek için örgüt kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmanın hazırlanan iddianamesi Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Zanlılar 4 Ocak 2016 günü Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2015/369 E sayılı dosyadan yargılanacak. Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan 205 sayfalık iddianamede 23 ayrı suçtan dolayı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit Özcan ve Tacit Özcan, Cengiz Akray ile Erol Avgören hakkında toplam 2340 yıl hapis istendi. Savcı Tamer Bayraktar, 7 ayrı olayı ise dosyadan ayırdı ve bu suçlara ilişkin ayrı bir hazırlık soruşturması açtı. Ülke gündemini uzun süre meşgul eden olay için düğmeye 24 Mart sabahı basıldı. Mersin polisi, 6 ay süren takip sonucu elde ettiği bilgi ve belgelerin ışığında eş zamanlı operasyon düzenlendi. Macit Özcan, işadamı Cengiz Akray, Erol Avgören ile Büyükşehir Belediyesi eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir bilinen adreste bulunamazken, 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile Büyükşehir eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır'ın da bulunduğu 15 kişi tutuklanırken, diğerleri salıverildi.

SANIKLAR TAHLİYE OLDU

Tutuklu sanıklar, 26 Haziran, 27 Haziran, 1 Temmuz ve 3 Temmuz 2015 tarihlerinde nöbetçi mahkeme tarafından tahliye edildi. Mersin Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar, 49 sanıklı dava hakkında iddianame hazırladı. 205 sayfadan oluşan iddianamede CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile işadamı Erol Avgören ve Cengiz Akray'ın suç örgütü kurduğu, diğer sanıkların ise suç örgütüne yardım ettiği bildirildi. 2011-22146 soruşturma, 2015- 8974 esas ve 2015-939 nolu iddianamede sanıkların 23 ayrı suç işlediği belirtildi. 7 ayrı suç iddianameden ayrıştırılırken, bunlar hakkında Savcı Bayraktar'ın ayrı bir hazırlık soruşturması açtığı öğrenildi. Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında 26 Mart 2015 tarihinde tutuklama emri verilen Macit Özcan, Erol Avgören, oğlu Tolga Avgören, Cengiz Akray ve Mine Akray hakkındaki yakalama kararı ise 29 Eylül 2015 tarihinde kaldırıldı.

TEKZİP KARARLARI ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk ve rüşvet olaylarının gündeme düşmesinden sonra olayın bütün gelişmeleri SABAH Güney'de manşete taşındı. İddianame üzerinden yapılan haberler, tapelere yansıyan rüşvet konuşmaları kamuoyunda merakla takip edildi. Savcı Bayraktar'ın hazırladığı 205 sayfalık iddianame 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıkların tümü 4 Ocak 2016 tarihinde hâkim önüne çıkacak. Tüm bunlar olurken, iddianame üzerinden yaptığımız haberlere tekzip talebinde bulunan işadamı Erol Avgören'in talebinin Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edilerek SABAH Güney'e tekzip cezası kesilmesi ise hukukçular arasında tartışma yarattı. Haklarında binlerce yıl hapis cezası istenen Macit Özcan, Erol Avgören, Cengiz Akray ve Mine Akray hakkında çıkartılan yakalama emrinin ifadeleri alınmadan kaldırılması da merak uyandırdı.

6 SANIĞA TOPLAM 2340 YIL
Hazırlanan iddianameye göre, CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl, kardeşi Tacit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 24 yıl, Sacit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 24 yıl, oğlu İlker Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 84 yıl, işadamı Erol Avgören hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl, işadamı Cengiz Akray hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl hapis isteniyor. Diğer 43 şüphelinin ise örgüte üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet alıp vermek suçlarından çeşitli miktarlarda hapis istemiyle yargılanması talep edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekzip kararları neye göre veriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN