AIDS'in bilançosu: Ölen 39,1 milyon kişi

Giriş Tarihi: 13.12.2015
AIDS'in bilançosu: Ölen 39,1 milyon kişi

AIDS konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen konferansta konuşan Doç. Dr. Selma Ateş, bugüne kadar 39,1 milyon kişinin bu virüs yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) AIDS konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bilgilendirme konferansı düzenlendi. KSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selma Ateş, AIDS virüsünün, tespit edildiği ilk günden bu güne kadar 39,1 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

VİRÜSÜ ANLATTI

KSÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Güneşaçar, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Coşkun ve Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener'in yansıra personel ve öğrenciler katıldı. Doç. Dr. Selma Ateş, AIDS ve AIDS'e neden olan HIV virüsü hakkında bilgi verdi.

TÜRKİYE'DE 600 VAKA

Dünyada ilk HIV virüsü tanısının 1981 yılında yapıldığını aktaran Doç. Dr. Ateş, Türkiye'de ise ilk vakanın 1985'te tespit edildiğini ifade etti. 2014 yılında HIV tespit edilen kişi sayısının 36,9 milyon kişiye ulaştığını ve bunların 12,6 milyonunu 15 yaş altı çocukların oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Selma Ateş, 2014 yılı verilerine göre Türkiye'de 600 yeni HIV vakası görüldüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AIDS'in bilançosu: Ölen 39,1 milyon kişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN