Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerlikaya: KOBİ'lere desteğimiz sürecek

Gaziantep'te faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere son 4 yılda 30 milyon liralık işletme desteği verilirken, KOBİ'ler bu yıl 6 milyon liralık destek aldı

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Yerlikaya: KOBİ'lere desteğimiz sürecek
Ülke ve bölge ekonomisinde söz sahibi olan Gaziantep'te faaliyet gösteren KOBİ'lere destek yağdı. 14 bin civarında küçük ve orta büyüklükte işletmenin (KOBİ) faaliyet gösterdiği kentte son 4 yılda firmalara KOSGEB'den 30 milyon liralık destek sağlandı. 2003 yılından bu yana 5 bin civarında işletmeye verilen desteğin yüzde 85'i son 4 yılda verildi. Kentte bu yıl içinde destek alan işletme sayısı bini geçti, destek miktarı ise 6 milyon lira olarak gerçekleşti. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, KOBİ desteğinde ödeme yapılan firma sayısına göre ülke genelinde 6'ncı sırada bulunduklarını belirterek, "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan desteklerden yararlanan firma sayısının 4 bin 191 olduğunu, kent merkezinde ise toplam 13 bin 951 KOBİ'nin faaliyet gösterdiğini söyledi. Vali Yerlikaya, KOBİ'lerin ülke ekonomisinde çok önemli yer tuttuğunu da ifade etti.

ÖNEMLİ PAY ALDI
Gaziantep sanayisinin bu denli etkili olmasının temelinde zanaatkar olarak bilinen ustaların kurduğu küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin yattığını anımsatan Vali Ali Yerlikaya, son yıllarda Gaziantepli işletmelerin hazırladığı projelerle, küresel pazarlarda söz sahibi olmak için sunulan desteklerden önemli paylar almaya başladığını söyledi. Yerlikaya, aldıkları desteklerle güçlenen KOBİ'lerin girişimcilikleriyle kısa sürede uluslararası çapta büyük firmalara dönüştüğüne dikkat çekti. Gaziantep'te dağıtılan KOSGEB desteklerinin son 4 yılda 30 milyon liraya ulaştığını açıklayan Vali Yerlikaya, sadece bu yıl verilen desteklerin 6 milyon lirayı bulduğunu, bunun bin firmanın projeleri için ödendiğini bildirdi. Yerlikaya, 4 yıl içinde 3 bin 552 firmaya da 299 milyon 706 bin liralık kredi kullandırıldığını, bunun faizlerinin de KOSGEB tarafından karşılandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerlikaya: KOBİ'lere desteğimiz sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN