Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet engellemez vatandaşını korur

Devlet engellemez vatandaşını korur

Adana'da "Devlet rakıyı yasaklıyor" şeklinde yaratılmak istenen algı tutmadı. Binlerce kişi sabaha kadar alkol alırken, silahlı baskının provokasyon amaçlı olduğu öne sürüldü

Adana'da düzenlenmek istenen 'Adana Dünya Rakı Festivali'ne bazı derneklerin karşı çıkmasından sonra "Rakının festivali mi olur!" diye görüş bildiren Vali Mustafa Büyük'ün sözlerini çarpıtarak "Devlet rakı içmeyi engelliyor, insanların özgürlüğüne karışıyor, mahalle baskısı var" şeklinde algı çalışması yapanlar amacına ulaşamadı. 'Kebap ve Şalgam Festivali' adıyla düzenlenen etkinliğe katılan binlerce kişi sabaha kadar hiçbir engelle karşılaşmadan alkol aldı. Pompalı tüfekle baskın yapanların sürekli alkol alan kişilerden oluşması ise olayın provokasyon olduğunu ortaya koydu.

BELEDİYELERDEN DESTEK

Adana'da birkaç yıldan beri 'Dünya Rakı Festivali' adı altında bir etkinlik yapılıyor, binlerce insan tarihi Büyüksaat civarında toplanarak sabaha kadar eğleniyor, alkol alıyordu. Bu yıl yine yapılmak istenen etkinliğe bazı dini dernekler karşı görüş savundu. Kent gündemini meşgul eden ve sosyal paylaşım sitelerinde tartışılan konuda Vali Mustafa Büyük, "Rakının festivali mi olur! Adana başka isimle anılmalı" diye görüş bildirdi. Vali Büyük'ün sözleri hükümet karşıtı bir takım çevrelerce çarpıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Vali Büyük'ün sözlerini çarpıtanlara destek niteliğinde açıklamalar yaptı.

SU GİBİ ALKOL ALINDI

Sosyal medyada yapılan yorumlarda "Devletin insanların rakı içmesine karıştığı, 12 Aralık'ta TOMA ve polislerle eğlenmek isteyenlerin püskürtüleceği, dinci grupların etkinlik alanını basacağı, IŞİD'in festival alanını bombalayacağı" gibi akla hayale gelmedik senaryolar üretildi. Bu arada 'Dünya Rakı Günü Festivali' olarak kutlanan etkinliğin adı 'Kebap ve Şalgam Festivali' olarak değiştirildi. Türkiye'nin birçok ilinden hatta Avrupa ülkelerinden bile gruplar Adana'ya gelerek, devletin alkol almak isteyenleri engel olup olmayacağına tanıklık etmek istedi. 12 Aralık gecesi kentin dört bir yanındaki mekanlarla birlikte açık alanlarda ateşler yandı, kebaplar pişti, alkol su gibi aktı.

KISKIVRAK YAKALANDI
İddiaların aksine, herkesin huzur içinde eğlenmesini sağlamak için 250 kişilik sivil polis ekibi sabaha kadar çalıştı. Tarihi Ulu Cami ile Memiş Ağa Cami arasında kalan Büyüksaat civarında toplanan binlerce kişinin arasına ellerinde sopa ve pompalı tüfeklerle dalan Ömer Pamuk (30), Cumali Pamuk (32), Hakan Yarımtaş (25), Aykut Yarımtaş (22), Sadık Pamuk (24) ve Mehmet Pamuk (26) "İki cami arasında rakı içilmez. Milli içeceğimiz ayran" diye bağırarak havaya ateş etti. Sivil ekipler anında olaya müdahale etti ve saldırganları yakaladı. Daha sonra yapılan incelemede saldırganların sürekli alkol alan kişiler olduğu, baskını provokasyon amaçlı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

MÜDAHALE SÖZ KONU DEĞİL

Mahkemeye çıkarılan saldırganlar adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Adana'da son günlerde yaşanan bu olayları değerlendiren uzmanlar, "En başından beri bir takım çevreler Gezi olayları gibi bir kalkışma yaratmaya çalıştı ancak muvaffak olamadı. Devletin bu konuda en küçük bir müdahalesi yokken varmış gibi gösterilmeye çalışıldı. Görüşünü bildiren Vali Mustafa Büyük'e sosyal medyada inanılmaz saldırılar yapıldı. Ancak devletin kimsenin eğlenmesine, alkol almasına karışması söz konusu değildi. Ortalığı karıştırmak isteyen mihraklar bunu denedi ancak provokasyon tutmadı. Büyükşehir ve Seyhan belediye başkanlarının da bu işe alet olması yakışık almadı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet engellemez vatandaşını korur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN