Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhaleden almış örgüte vermiş

Mersin'de HDP'li Akdeniz Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda, gözaltına alınan belediye yöneticileri ve çalışanların, ihaleden gelen rantı dolaylı yollardan PKK'ya aktardığı iddia edildi

İhaleden almış örgüte vermiş
Mersin'de HDP'li Akdeniz Belediyesi yöneticilerine yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen operasyonun detayları ortaya çıkıyor. Elde edilen bilgiye göre çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları iddia edilen ve aralarında Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ile belediye yöneticilerinin de bulunduğu yapının, ihaleye fesat karıştırmak suretiyle elde ettikleri milyonlarca TL tutarındaki haksız kazancı dolaylı yollardan terör örgütüne aktardıkları şüphesi üzerinde duruluyor.

24 KİŞİ GÖZALTINDA

SABAH Güney'in ulaştığı bilgilere göre yaklaşık 10 aydır sürdürülen soruşturmada elde edilen teknik ve fiziki deliller ışığında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile önceki gün sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda, Mersin'de 20 kişi, Adana, Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa'da ise 4 kişi gözaltına alındı. Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk'ün de aralarında bulunduğu şüphelilerin, ilk ifadelerinde haklarındaki suçlamaları reddettiği öğrenildi.

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ

Yol ve kaldırım yapım işi ihalelerinde gerçekleştirildiği öne sürülen yolsuzlukla ilgili sürdürülen operasyonda zanlılar 'İhaleye fesat karıştırma', 'Edimin ifasına fesat karıştırma', 'Görevi kötüye kullanma', 'Organize suç örgütü kurmak, üye olmak' gibi suçlamalarla sorgulanıyor. Sorguları süren şüphelilerden Fazıl Türk, 23 Kasım'da terör örgütü PKK/KCK'nın ekonomik yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınmış, 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

MÜDÜRLER VE ÇALIŞANLAR
Gözaltına alınanlar arasında Belediye Başkanı M. Fazıl Türk'ün yanı sıra, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Eşbaşkanı Mehmet Altuntaş, eski belediye başkan yardımcısı İbrahim Çakan, İnsan Kaynakları Müdürü Fadıl Çıtıl (eski temizlik işleri müdürü), Mali Hizmetler Müdürü İsmail Aslan, eski Park ve Bahçeler Müdürü Aysel Sarıkaya, memur Azad Arslan (eski Fen İşleri Müdürü), memurlar Sevinç Fındık, Hüseyin Aydın, Mükerrem Poyraz, Fatma Kocapınar, işçi İbrahim Palamut ile Kemal Garipoğlu ve Sait Sarı yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhaleden almış örgüte vermiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN