Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Topaca: Doğru bilgiler anahtarımız olacak

Dünyada yaşadığı belirtilen 23 medeniyetten 13'üne ev sahipliği yapan Hatay'da düzenlenen "İnanç Turizmi Sempozyumu" büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Topaca: Doğru bilgiler anahtarımız olacak
Hatay İnanç Turizmi Sempozyumu'nda konuşan Vali Ercan Topaca, Hatay'ın 23 medeniyetten 13'üne ev sahipliği yaptığını, bütün medeniyetlerin, kültürlerin, inançların kesiştiği, birleştiği, yaşadığı ve harmanlandığı bir coğrafya olduğunu söyledi. Vali Topaca, "Ben vali olarak makamda oturduğum anlarda bir taraftan ezanı, bir taratan da kiliselerden gelen çan seslerini dinleyebiliyorum. Bunu kimse yadırgamıyor. Müslüman'ı, Hıristiyan'ı, Musevi'si aynı yemekte buluşabiliyor. Aynı cenazede taziye verip, bayramların coşkusunu birlikte yaşayabiliyor" dedi.

DÜNYAYA ÖNRNEK

Böyle bir tablonun önemli bir değer olduğunun altını çizen Vali Ercan Topaca, "Bugün çok demokratik ve gelişmiş dediğimiz ülkelerde dahi böyle bir hoşgörüyü, birlikteliği, saygıyı görmek mümkün değil. Bu kültür ve anlayış binlerce yıllık beraberliğin, kaynaşmanın, paylaşmanın neticesidir. Hatay'ımız bütün dünyaya eşsiz bir örnek teşkil etmektedir" diye konuştu. Vali Topaca, böylesine önemli bir değerin tanıtılmasının eksik olduğunun altını çizerek, "Bu tür etkinliklerle sahip olduğumuz bu değeri tüm dünyaya anlatmalıyız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topaca: Doğru bilgiler anahtarımız olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN