'Endoskopik ultrason' Teknolojisi Balcalı'da

Endoskopik ultrason sayesinde vücudun ulaşılması zor bölgelerindeki pek çok hastalığın tanısının konulduğu ve tedavisinin yapıldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 22.12.2015
'Endoskopik ultrason' Teknolojisi Balcalı'da
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde bir süredir kullanılmaya başlanan endoskopik ultrason cihazı sayesinde bir çok hastalık konusunda uzmanlar detaylı fikir sahibi oluyor, müdahaleler de ona göre yapılıyor. Adana'da bir tek Balcalı Hastanesi'nde bulunan endoskopik ultrason cihazı yemek borusu, mide, onikiparmak barsağı, kalın barsağın son kısmı ile pankreas, safra kesesi ve safra yolları, mide kanserleri ve yemek borusu kanserleri, kalın barsak çıkışındaki kanserler, makat bölgesindeki fistüller, apseler ve bunlara bağlı birçok rahatsızlıklar konusunda uzmanlara detaylı fikirler verebiliyor.

EN İNCE DETAYLAR GÖRÜLEBİLİYOR
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Kuran, "Ultrasonların ses dalgalarının vücut dokularındaki yansımalarını esas alarak görüntü oluşturmak üzere geliştirilmiş cihazlar olduğunu belirtti. Teknolojinin ilerlemesi ile çok küçük ultrasonlar endoskopların ucuna yerleştirilerek ''Endoskopik Ultrasonlar''ın geliştirildiğine vurgu yapan Dr. Kuran, "Endoskopik ultrasonlar geçtiği dokuları, bu dokuların duvar katlarını ve çevre dokuları çok net göstermeye yarayan özellikli endoskop çeşitleridir" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Endoskopik ultrason' Teknolojisi Balcalı'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN