Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerin Türkiye sevdası

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde kalan Bayırbucak Türkmenlerinin tek derdi memleket hasreti. Türkiye'nin şefkatli elini omuzlarında hissedenler, "Allah razı olsun" diyor

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Türkmenlerin Türkiye sevdası
Ülkemizin Suriye sınırına komşu illerinden Hatay'ın Yayladağı ilçesinde yaşam mücadelesi veren Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeye giderek orada insanların ne yaptığını, neler yaşadığını, gelen yardımların nasıl ulaştırıldığını gözlemledik. Hatay Valisi Ercan Topaca, Yayladağı Kaymakamı Alparslan Altınışık, Albay Mehmet Ali Tuna, Reyhanlı Kaymakamı Tuncay Dursun, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi anlattıkları ile ufkumuzu genişletiyor. Bayırbucak Türkmenlerinin tek sıkıntısı memleket özlemi. Bunun dışında her şey yolunda. "Allah Türkiye'den razı olsun. Sayesinde kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Aç değiliz, açıkta değiliz" diyorlar.

BİRBİRİYLE YARIŞIYORLAR

SABAH Yazarı Yavuz Donat ve SABAH Bölge Temsilcisi Ersin Ramoğlu ile birlikte günün ilk ışıklarında Adana'dan Hatay'a doğru yola çıktık. Neşe içinde sohbet ederek Hatay Valiliği binasının bahçesinde aracımızı park ettikten sonra bizi makamında bekleyen Vali Ercan Topaca ile sohbete daldık. Vali Topaca, Hatay'ın genel konuları hakkında bilgi verirken, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik çalışmaları anlattı. Son bir ay içerisinde gelen yardım miktarını açıkladığında ağzımız açık kaldı. Türk halkı gerçekten çok yardımseverdi. Hele de söz konusu ölüm kalım mücadelesi vererek evini barkını bırakıp Türkiye'ye sığınan Bayırbucak Türkmenleri olunca yardım konusunda herkes birbiriyle yarışıyordu adeta. Çaylarımızı yudumladıktan sonra Vali Ercan Topaca, "Gideceğimiz yol uzun. Hava kararmadan Yamadı kampını görmenizi istiyorum" dedi. Hemen hareket ettik. Vali Ercan Topaca yol boyunca yazarımız Yavuz Donat'a yaptıklarını anlattı. Biz de çevreyi gözlemledik. İlk durağımız Bükülmez Kalekolu oldu. Binanın en üst tepesinde gözetme noktasından çevreye baktık. Kalekolun yanı başında ATMA kampı vardı. Yaklaşık 100 bin Suriyeli bu kampta kalıyordu. Mehmetçik 24 saat dürbün başında çevreyi gözetliyor, adeta kuş uçurtmuyordu. Burada komutanlar "Karavana yemeden bırakmayız" diye ısrar ettiler ancak yolumuz uzundu ve "Bir başka sefer, söz" diyerek ayrıldık oradan. Ancak araçlarımıza binmeden bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedik.

YARDIM KONVOYU DURMUYOR

Sınırları beton duvarlarla kapatma fikrini başlatan Hatay Valisi Ercan Topaca, ATMA kampının çevresini saran beton duvarları gösterirken, "Sınıra 78 kilometre duvar örüyoruz. 25 kilometresi bitmiş durumda. 28 kilometrelik bölümün ihalesi yapıldı. İnşaatı sürüyor. 25 kilometrelik bölümün ise ihalesini Ankara yaptı. Onun da inşaatı sürüyor" dedi. Mayıs ayına kadar 78 kilometrelik bölüm bitmiş olacak. Böylece sınırlarımız başta terörist ve kaçakçılar olmak üzere herkese kapanacak. Asfalt yolda hızla ilerlerken Yayladağı ilçesine ulaşıyoruz. Buradan Yamadı kampının bulunduğu Arsalı İnsani Yardım noktası var. İnanın rüzgarın hiç durmadığı o noktada herkes harıl harıl çalışıyordu. Kızılay 24 saat sıcak çorba dağıtıyor, yardım kuruluşlarının, belediyelerin, sivil toplum örgütlerinin, derneklerin, odaların yardımlarını taşıyan TIR'ların biri geliyor, diğeri gidiyordu.

ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU
Son durağımız Yayladağı ilçesindeki 2 Nolu kamp noktası oldu. 517 çadırın bulunduğu bölgede 3 bin 80 kişi yaşam sürüyor. Her ihtiyaçları karşılanıyor. İçeri girdiğimizde çevremizi saran çocukların "Türkiye Türkiye" diye tempo tutması hepimizi duygulandırdı. Orada Ömer isimli bir vatandaşın çadırına konuk olduk. Vali Ercan Topaca, yazarımız Yavuz Donat, Bölge Temsilcimiz Ersin Ramoğlu Ömer-Nesrin çiftinin çocuklarına ve bizi görmeye gelen çocuklara oyuncaklar dağıttı. Onların yüzündeki mutluluğa tanıklık etmenin keyfini yaşadık. Türkmen kadınları Vali Ercan Topaca'nın etrafından toplandılar ve konteyner isteklerini ilettiler. Vali Topaca, "Hiç merak etmeyin, biz tüm gücümüzle yanınızdayız. Sizlerin sıkıntı çekmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. İsteklerinizin hepsi yerine gelecek" dedi. Yayladağı Kaymakamı Alparslan Altınışık'a teşekkür eden Türkmenlerin temsilcileri Ömer Ceren, İzzet Softa ve Muhittin Silo, "Kaymakam bey sağ olsun devletin şefkatli ellerini üzerimizden çekmiyor. Allah bu devlete ve çalışanlarına zeval vermesin" dediler.

HER İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR
Çevremizdeki gelişmelere dikkat kesilirken, Vali Ercan Topaca, biraz aşağımızda meraklı gözlerle bakanlara seslendi, "Gelin bu tarafa" diye… Biraz sonra Bayırbucak Türkmenlerinden Ahmet Haznedar, Muhammet Kömürcü, Halit Sakallı, Fadi Sakallı ve Riyad Köroğlu yanımıza gelip "Hoş geldiniz" dediler. İnsani yardım noktasının idare binası olarak kullanılan bir konteynıra geçerek burada koyu bir sohbete daldık. Vali Ercan Topaca, "Nasılsınız, bir isteğiniz, bir ihtiyacınız var mı?" diye sordu. Misafirlerimiz hep bir ağızdan, "Yok efendim. Allah sizlerden, Türkiye'den, Türk insanından razı olsun. Sayenizde her bir şeyimiz tamam. Eksiğimiz yok" dedi. Riyad Köroğlu, "Valim okullarımızda kırtasiye malzemesi eksiğimiz var" deyince Vali Topaca, hemen talimat vererek yeterli miktarda kırtasiye malzemesinin gönderilmesini istedi.

BİR AYLIK YARDIM MİKTARI
Hatay Valisi Ercan Topaca, bir ay içerisinde Bayırbucak Türkmenlerine giden yardım miktarını şöyle açıkladı: 30 bin adet sıcak çorba, 203 bin adet konserve, 3 bin 643 adet yatak-yorgan, 147 bin 16 adet ekmek, 23 bin 427 adet battaniye, 358 bin 971 adet çikolata, bisküvi, 208 bin 690 litre su, 265 bin adet muhtelif ilaç, 213 bin 988 adet muhtelif giysi, 320 bin kilo un, 388 bin adet yumurta, 9 bin çift bot, 2 bin 711 adet branda, yağmurluk, 10 bin 421 adet çocuk maması, 14 bin 676 adet çocuk bezi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerin Türkiye sevdası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN