Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HKÜ: Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı üniversite

Hasan Kalyoncu Üniversitesi kısa bir sürede gösterdiği başarılarla göz dolduruyor. Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversitenin bölgenin bilim merkezi haline geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.12.2015
HKÜ: Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı üniversite
Kısa bir süre önce kapılarını öğrencilere açan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), sürekli artan bölümleri ve uygulamaya konulan projelerle bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. HKÜ Rektörü Prof. Tamer Yılmaz, üniversitenin öğrenci almaya başladığı 2010- 2011 akademik yılından bu yana önemli başarılara imza atarak sürekli büyüdüğünü söyledi.

KÜRESELLEŞEN DÜNYA

Prof. Dr. Yılmaz, üniversitelerinin Doğu ve Güneydoğu'nun sanayi ve ticaret kalbi olan, 180'e yakın ülkeyle bağlantısı bulunan Gaziantep'e kurulmasının ayrıca stratejik bir önemi bulunduğuna dikkat çekti. Yılmaz, küreselleşen dünyada kaliteli yükseköğretime daha fazla kişinin ulaşabilmesi için makul bir ücret politikası ve başarı odaklı bir burs programı uygulayan HKÜ'nün, öğrencilerine Çift Anadal Programı ve Yandal programlarından faydalanmalarına imkan sağladığını belirtti.

GİRİŞİMCİLİK MODELİ

Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "2014- 2015 akademik yılında 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitüyle öğrencilerimize 'merhaba' dedik. Ülkemizde yeni bir kavram olan 'Girişimci Üniversite' modelini hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları, girişimci olmaları yolunda bir modelimiz var. Bunun için bir Kuluçka Merkezi geliştirdik. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere" dedi.

UYGULAMA - ARAŞTIRMA

AR-GE projeleri için insan kaynakları ve laboratuar alt yapısının çok iyi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Bizim bölgede bir ilk olan bir Çevre Analiz Laboratuarımız var. Sanayicimizin çok önemli bir ihtiyacını öngörerek bu laboratuvarı kurduk. Üniversitemizde iş dünyası işbirliğinin en etkin olduğu model CO-OP uygulaması başarıyla uygulanabilmekte. Kendi enerjisini güneşten üreten çevre dostu bir üniversiteyiz, güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ: Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı üniversite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN