Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilere yerinde eğitim

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Öğrencilere yerinde eğitim

Adana Cumhuriyet Savcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nü ziyaret eden üniversite öğrencileri, bilgi dağarcıklarını geliştirdi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğrencileri, 'Suç Psikolojisi' dersini, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde yaptı. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, öğrencilerle bir araya gelirken, derste hükümlülerle ilgili eğitim ve iyileştirme çalışmaları ile elektronik izleme üniteleri hakkında bilgi verildi. Psikoloji Bölümü 3'üncü sınıfında okuyan 34 öğrenci, öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Meltem Güler ile birlikte 'Suç Psikolojisi' dersi kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

PSİKOLOGLARLA GÖRÜŞTÜLER

Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı, denetimli serbestlik sistemi ve kurumun genel yapısı hakkında öğrencilere bilgi verdi. Daha sonra kurum psikologları Derya Keniş ile Hava Betül Özoğul, hükümlülerin eğitim ve iyileştirme çalışmaları çerçevesinde, denetimli serbestliğin hedef kitlesi, bireysel görüşme, grup çalışmaları ve kurumda verilen seminerler hakkında bilgilendirme yaptı. Daha sonra ise denetim ekibi tarafından, infaz faaliyetleri kapsamında kullanılan elektronik izleme sistemleri öğrencilere tanıtıldı.

TEŞKİLATA IŞIK TUTUN

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan öğrencilerin sorularını yanıtlarken, denetimli serbestliğin zor bir alan olduğunu, burada sosyolog ve psikologlara önemli görevler düştüğünü söyledi. Adalet teşkilatının sosyolog, psikolog ve sosyal çalışmacılardan faydalandığını belirten Yeldan, şöyle devam etti: Aldığımız kararlar ve uygulayacağımız tedbirlerde, sizlerin bakış açısı ve önerileri bizim için çok değerli. Sizin de hem toplumu tanımanız, hem suç olgusunu bilmeniz, bunu doğuran olaydan başlayarak etkenlerini ortaya koymanız, adalet teşkilatına ışık tutması açısından önemli. 'Suçluyu kazıyın içinden insan çıkar' derler ya, o çok doğrudur. Suç her zaman, bir şekliyle insanların karşı karşıya kalabileceği bir olgu. Ondan sonrasına bakmak gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilere yerinde eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN