İşkenceyle fuhuşun şifresi: At, ahır, cephe

Adana'da yabancı uyruklu kadınlara işkence ile fuhuş yaptırdığı belirlenen çete çökertildi. Gözaltına alınan 12 kişiden 11'i tutuklandı. Bir kadın serbest bırakıldı

Giriş Tarihi: 2.1.2016
İşkenceyle fuhuşun şifresi: At, ahır, cephe
Adana'da, yabancı uyruklu 15 kadına tehditle fuhuş yaptırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişiden 11'i çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, insan ticareti, fuhşa aracılık etmek, kişi hürriyetinden yoksun bırakmak, tehdit ve işkence suçlarından tutuklandı. Melike Y. serbest bırakıldı. Fuhuş çetesi üyelerinin, polisin dinleme yapmasına karşı kadına, 'at ve kısrak' fuhuş yapılan yere 'ahır', kadının fiziğine 'cephe' dedikleri ortaya çıktı. Yurt dışından, turistik amaçlı ve çalışmak için Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu kadınlara zorla fuhuş yaptırıldığı bilgisini alan polis, geçen eylül ayında çalışma başlattı. Şebekeye ulaşabilmek için teknik ve fiziki takip yapan polis, Eyüp E.'nin (39) liderliğini yaptığı çetenin çok sayıda kadına zorla fuhuş yaptırdığını belirledi.

KADINLAR KURTARILDI

Adana'nın merkez ilçelerinde kiraladıkları evlerde hayat kadınlarını saklayan şebekeye yönelik 28 Aralık'ta operasyon gerçekleştirildi. Çalışmalarını tamamlayan polis operasyon için düğmeye bastı. Eş zamanlı olarak 12 ayrı adrese baskın düzenleyen ekipler, şebeke lideri Eyüp E. ile birlikte Salih Y. (52), Özkan Ü. (52), Cumhur Ö. (48), Maliki E. (60), Mustafa D. (41), Vahit S. (32), Cemal U. (54), Ahmet E. (39), Cengiz U. (51), Bülent Y. (49) ile Melike Y.'yi (26) gözaltına aldı. Operasyonda 8'i yabancı uyruklu 15 kadın da zorla tutuldukları evlerden kurtarıldı. Yapılan aramalarda, kadınların pasaport ve değerli eşyaları da çete üyelerinin evinde bulundu. Rusya, Özbekistan, Türkmenistan ve Moldova uyruklu kadınlar tercüman yardımı ile verdikleri ifadelerinde, kendi istekleri ile fuhuş yapmadıklarını belirterek, "Kafeterya, lokanta gibi yerlerde tanıştığımız erkekler bizimle ilişkiye girdi. Birlikte olurken görüntülerimizi çekip, internette yayınlayacaklarını söylediler. Pasaportlarımıza, değerli eşyalarımıza el koyup, fuhuş yapmaya zorladılar. Yapmak istemediğimizi söylediğimiz zaman da öldürmekle tehdit ettiler" diye ifade verdi. Gerçek mesleği seyislik olan Eyüp E.'nin yaklaşık 2 yıl önce yarışlara hile karıştırdığı gerekçesiyle işinden atıldığı, bu yüzden de kadın pazarlamaya başladığı ileri sürüldü. Eyüp E.'nin liderliğindeki şebekenin, tuzaklarına düşürdükleri kadınları, erkeklere pazarlarken, polislerin dinlemelerine karşı at besicilerinin bildiği kelimeleri kullanarak özel şifre oluşturdukları belirlendi. Şebekenin, polisin teknik takibinden korunabilmek için de kullandığı şifreler ise şunlar: "Ev: Kadın, Cephe: Kadın fiziği, Emanet: Para, At-Kısrak: Kadın, Zıbar: Müşteri, Ahır: Mekan, Cellenmek: Vazgeçmek, Kelti: Polis, Kilometre: İlişki sayısı, İğne yapmak: Fuhuş yapmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşkenceyle fuhuşun şifresi: At, ahır, cephe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN