Kuraklıkta kritik eşik

Tüm ülkeyi etkisi altına alan kuraklık Doğu Akdeniz'i de vuruyor. Özellikle hububat üretiminde kritik eşik geçildi. Yağmur yağmazsa verim düşüklüğü kaçınılmaz görülüyor

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Kuraklıkta kritik eşik
Yağmur duasına çıkılmasına neden olan kuraklık Çukurovalı üreticiyi olumsuz etkiliyor. Özellikle hububat üretiminde kritik eşiğin geçildiğini belirten TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, yağmur yağmaması halinde hububat üretiminde azalma yaşanacağını açıkladı. Karademir, kuraklığın tarım sigortası kapsamına alınması gerektiğini söyledi. Küresel iklim değişikliğinin hayatın her alanında görülmeye başladığını vurgulayan Karademir, "2 yıl önce kuraklığı konuşmuştuk. Geçen yıl gelen yağış yüzünden kuraklık konusuna hiç değinilmedi. 2015 yılının Aralık ayında tekrar kuraklığı konuşmaya başlıyoruz. Artık iklimin bu koşullarıyla birlikte ve bu riski kabul ederek üretim yapmak durumunda kalacağız" dedi.

YAĞIŞLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Doğu Akdeniz havzasında geçmiş yıllara göre yağışlarda yüzde 73.7 oranında azalma olduğunu kaydeden Karademir, "Şu an için çok olumsuz etkisi yok ama kuraklığın devamında bugünden itibaren kritik eşik geçildi" diye konuştu. Ekimi 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında yapılan hububatın çimlenebilmesinin yağışlara bağlı olduğunu vurgulayan Karademir, "Sulama imkanı olan çimlenmeyi sağladı ama üretim maliyeti arttı. Kıraç arazilerdeki hububat için doğal yağış gerekli. Kritik eşik kıraç bölgelerde yapılan ekim için geçerli. Yağışın bir an önce yağması gerekiyor" şeklinde konuştu. Kuraklıktan dolayı kış sebzelerinde de ihtiyaç duyulan sulamanın maliyete yansıyacağını anlatan Karademir, şunları söyledi; "Kış sebzeleri ovalarda daha yaygın olduğu için kuraklıktan etkilenmiyor diyebiliriz. Yalnız sulamadan dolayı maliyet artıyor ve tüketiciye de yansıyacaktır. Adana'da yaklaşık 1 milyon tonluk buğday üretiminin yaklaşık yüzde 40'ı kıraç arazilerde üretiliyor. Tabi bu kuraklık sadece Adana için değil, Mersin, Osmaniye ve Hatay için de geçerli."

TARIM SİGORTASI KAPSAMINA ALINMALI
Kuraklığın yaşamamızın bir parçası olacağını ifade eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, kuraklığın tarım sigortası kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklıkta kritik eşik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN