Büyük duruşma

Giriş Tarihi: 4.1.2016
Büyük duruşma

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk operasyonunun ardından yurt dışına kaçan CHP'li eski başkan Macit Özcan'ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapılıyor

Mersin'de belediye başkanlığı yaptığı dönemde ihalelere yolsuzluk karıştırdıkları iddiası ile haklarında dava açılan eski Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, oğlu İlker Özcan, müteahhitler Erol Avgören, Cengiz Akray ve belediye çalışanlarının yargılandığı 48 sanıklı duruşma, bugün Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Yurt dışına kaçtığı bilenen Macit Özcan, kardeşleri, oğlu ve müteahhitlerin duruşmaya katılması beklenmiyor.

ÜLKEYİ TERK ETTİLER
Türkiye gündemine oturan yolsuzluk operasyonu geçtiğimiz yıl 27 Mart'ta yapıldı. 2011-2014 yılları arasında ihalelerde yolsuzluk, rüşvet, organize suç örgütü kurmak, Sayıştay görevlilerine kadın ayarlamak gibi birçok iddia üzerine 3 dönem başkanlık yapan CHP'li Macit Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit, oğlu İlker Özcan ile işadamları Erol Avgören ve Cengiz Akray'ın da aralarında bulunduğu 48 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı. Şüphelilerin çoğu gözaltına alınırken, Macit Özcan, Erol Avgören, Cengiz Akray ve Mali İşler Daire Başkanı Tayfun Özdemir yurt dışına çıktı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve tutuklanan Sacit ve Tacit Özcan ile İlker Özcan bir süre tutuklu kaldıktan sonra 26 Haziran'da 500'er bin lira kefaletle serbest bırakıldı. Süreç boyunca yurtdışında olan Macit Özcan ise adliyeye bile gitmeden, avukatı aracılığı ile yaptığı başvuru sonucunda 29 Eylül 2015 günü 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile hakkındaki yakalama kararını kaldırttı. Alınan bu karar kamuoyunda büyük şaşkınlık yarattı ve "Bir kişi hakkında bu kadar çok iddia varken adliyeye bile uğramadan nasıl böyle bir karar verilir?" şeklinde tepkilere yol açtı. Cumhuriyet savcısı soruşturmasını tamamladı ve şüpheliler hakkında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgütü yönetme, örgüte üye olma', 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Fuhuş', 'İhaleye fesat karıştırma', 'Edimin ifasına fesat karıştırma', 'İrtikap' ve 'Rüşvet alma/verme' suçlamalarıyla iddianame hazırladı. Hazırlanan iddianame Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşması bugün yapılacak olan davaya, yurt dışında olan sanıkların katılması beklenmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN