Özcan ve ekibi hâkim önünde

Giriş Tarihi: 5.1.2016
Özcan ve ekibi hâkim önünde

CHP'li başkan Macit Özcan ile arkadaşları hâkim önüne çıktı. Uzun zamandır kayıp olan sanıklar Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaya katıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında gerçekleşen ihalelerde yolsuzluk yapıldığı, edimin ifasına fesat karıştırıldığı, rüşvet alınıp verildiği, suç işlemek amacıyla örgüt kurulduğu, Sayıştay denetçilerine kadın temin edildiği suçlamalarıyla haklarında Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılan CHP'li eski başkan Macit Özcan ile oğlu, kardeşleri, işadamları ve dönemin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından oluşan 48 sanık hâkim önüne çıktı. Adliye Sarayı'nın güney kapısından saat 09.00'da avukatı Ali Mahir Başarır ile birlikte giren CHP'li Macit Özcan'ın çok sinirli olduğu gözlendi. Kardeşi Tacit ise adliyeye kuzeni Mehmet Özcan ile birlikte geldi. Sürekli telefonla konuşan Tacit Özcan çevresindekilerle ilgilenmedi. Suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Macit Özcan ile birlikte hareket ettiği öne sürülen işadamı Erol Avgören ise adliye binasına en erken gelen isimdi. Oğlu Tolga Avgören ile diğer sanıklar birbiri ardına adliyeye geldi.

NEDEN BU KADAR BEKLENDİ

Mersin Adliye Sarayı'nın 3'üncü katında bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kimlik tespitinden sonra mahkeme heyeti sanıklara söz verdi. Suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan CHP'li Macit Özcan, kendisinin örgüt lideri değil, 15 yıl boyunca Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu söyledi. Dava dosyasındaki delillerin 4 yıl öncesine dayandığını belirten Özcan, "Madem biz bir suç işlemişiz, neden bu zamana kadar beklenmiş. Bunu anlamak mümkün değil. Bu dava siyasi ve politik bir davadır. Bu dava ile ben, ailem ve burada bulunan arkadaşlarım linç edilmek isteniyor" dedi. İfadesinde, ihaleye faset karıştırılmadığını belirten Macit Özcan şöyle konuştu: Muhalif belediye olduğumuz için 3 ayda bir incelemeye alındık ama hiçbir şey bulunamadı. İhalelerde buluşmalar ve yemek yemeler olabilir. Müfettiş raporlarında 'Herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. İhale yasalara uygundur' deniliyor. İhalelerde sorun olsa Mülkiye Başmüfettişleri, 'Sıkıntı var' deyip, soruşturma açarlardı. Bana para verilmesi gibi bir şey söz konusu değil. Bu bir iddia. İsimleri geçen iki kardeşim savunmalarını verdi. Böyle bir anlaşma yok. Varsa ispat edilsin. Rapor tutanlar tarafından sanki bir rüşvet anlaşması varmış gibi gösterilmiş. Raporlar düzmece. Hak ediş öncesi gizli bir anlaşma varmış gibi gösterilmiş. Bu iddiaları yapan insanlar niyeti iyi değil.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Avukat Ali Mahir Başarır, müvekkili Macit Özcan ile ilgili bölümünün dosyadan ayrıştırılmasını ve müvekkilinin derhal beraat ettirilmesi gerektiğini savundu. Mahkeme heyeti, Macit Özcan'ın yaptığı savunmadan sonra tapelerin ve fiziki takip delillerinin sahteliği konusunda henüz bir karar verilmemesi ve ileride sahte olduklarının belirlenme ihtimaline karşı iddianame dışında sanıkların yüzüne bunların okunmamasına yönelik oybirliği ile ara karar verdi. Bu arada sanıklardan Cengiz Akray, İlker Özcan ve Sacit Özcan'ın İstanbul'da ifade verdiği öğrenildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER
Duruşmanın sabah oturumunda Macit Özcan, Erol Avgören, Tolga Avgören, Bülent Pak, Pelda Özer, Sezi Gümüş, Özdemir Özen, Osman Girik ve Durmuş Karagöz'ün ifadeleri alındı. Sanıklardan Erol Avgören, kendisine atılı bulunan suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "Söz konusu şirket ile benim hiçbir bağım yok. Orası oğluma ait bir şirket. Benim bu şirket ile ilgili gidip herhangi bir yerde talimat verme şansım yok" dedi. Oğlu Tolga Avgören de suçlamaları kabul etmeyerek, yaptıkları ihalelere fesat karıştırmadıklarını, aksine Akdeniz Oyunları'na yetişmesi için hak edişi beklemeden üstlendikleri işleri daha da çabuklaştırdıklarını iddia etti. Duruşma diğer sanıkların dinlenmesiyle devam etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özcan ve ekibi hâkim önünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN