Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran-Suudi krizi ve ötesi

Giriş Tarihi: 10.1.2016
İran-Suudi krizi ve ötesi

HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, son günlerde yaşanan 'İran-Suudi Arabistan Krizi'ni değerlendirdi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (SBUİ) Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan krizi değerlendirdi. Erdurmaz, "Suudi Arabistan'ın ülkede bulunan ve kraliyet karşıtı söylemlerle öne çıkmış olan Şii din adamı Nimr el- Nimr'ı idam etmesi, İran ile onlarca yıldır Orta Doğu'da devam eden rekabetin tansiyonunun bir anda yükselmesine sebep oldu" dedi.

ABD NE YAPACAK?

Ortaya çıkan durumu ABD açısından inceleyen Doç. Dr. Erdurmaz, "ABD bölgedeki senaryolara göre, gerektiğinde Suudi Arabistan ve gerektiğinde de İran ile işbirliği yaratarak sorunlara çözüm getirmek istiyor. Ortaya çıkan durum ABD'yi açmazda bırakmıştır. Halen Rusya ile yakın işbirliği içinde ve onunla birlikte hareket eden bir İran var. ABD'nin ters bir hareketi bu ülkeyi büsbütün Rusya'nın kucağına itecektir. DAEŞ'in temizlenmesi için ABD'nin İran ile işbirliğine açık bir şekilde ihtiyacı vardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran-Suudi krizi ve ötesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN