Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir yine bildiğini okuyor

Yavuzlar ve Kiremithane dolmuşlarının güzergâh kavgası sürüyor. Büyükşehir idare mahkemesi ve UKOME'nin 'eski güzergaha dönülsün' kararını uygulamıyor

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Büyükşehir yine bildiğini okuyor
D-400'den Kışla Caddesi'ne girişi sağlayan Yavuzlar Kavşağı'nın kapatılmasının ardından güzergahı değiştirilen S.S. 24 Nolu Yavuzlar Motorlu Taşıtlar Kooperatifi ve Meslek Lisesi hattındaki Yüreğir Özel Halk Otobüsü, eski güzergahına dönmemek için direniyor. Adana 2'nci İdare Mahkemesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararını uygulaması gereken Büyükşehir ise, dolmuşçu esnafını karşı karşıya getiren bu soruna müdahale etmiyor.

GEÇİCİ DEĞİŞİKLİK

Kışla Caddesi'ni kullanan Yavuzlar dolmuşları ile özel halk otobüsünün güzergahı yapılan çalışmalardan dolayı Adana Valiliği İl Trafik Komisyonu'nun 20.09.2001 tarih ve 2001/48 sayılı kararı ile geçici olarak Kozan Yolu olarak değiştirildi. Kararda, Sinanpaşa Mahallesi 11 (4047) sokaktaki düzenlemelerin tamamlanmasının ardından araçların Mithat Özsan Bulvarı, Sinanpaşa Mahallesi 11 sokaktan Kışla Caddesi'ne çıkış yapacakları belirtildi. Yüreğir Otogarı ve vergi dairelerinden dolayı Kozan Yolu güzergahını seven Yavuzlar Kooperatifi, UKOME'nin 14.12.2011 tarih ve 2011/369 sayılı kararının iptal edilerek eski güzergaha dönmemek için Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. 2002 yılında yapılan söz konusu güzergah değişikliğinin geçici bir süre olduğunu anımsatan mahkeme, Yavuzlar Kooperatifi'nin talebini reddederek eski güzergaha dönmesi gerektiğine karar verdi. Mahkemenin 2012'de verdiği kararının Büyükşehir tarafından uygulanmaması üzerine Kiremithane Kooperatifi, UKOME'ye başvurdu. UKOME 17 Haziran'da Yavuzlar dolmuşlarının eski güzergahına dönmesini kararlaştırdı. Ancak aradan geçen zamana rağmen Büyükşehir Belediyesi, mahkeme ve UKOME kararını uygulamaya koymuyor. Büyükşehir, haksız rekabete neden olan ve dolmuşçu esnafını karşı karşıya getiren bu sorunu çözüme kavuşturmak yerine bildiğini okuyor.

İSMET UĞURLU (31)

Ortada bir mahkeme kararı var bir de bu kararı uygulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü var. Mahkeme kararı hiçe sayılarak bizim hakkımızı gasp ediyorlar. Bu kanunsuzluk yüzünden durağımızın günlük zararı 5 bin lira. Dolmuş başına 50 liralık bir kaybımız var.

EMRAH DEMİR (36)
Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararını uygulamayarak çocuklarımızın rızkına el koyuyor. Güzergahımızın başka bir durağın dolmuşları tarafından işgal edilmesine göz yumuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü, mahkeme kararını uygulamaya davet ediyorum

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir yine bildiğini okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN