Adana'da Paralel Yapı operasyonu

Adana'da aralarında eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile eski ATB Başkanı Muammer Çalışkan'ın da bulunduğu 27 kişi eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı

Adana'da Paralel Yapı operasyonu
Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Meclis kararı olmadan yapılan yardımlar ve Kanuni Üniversitesi'ne usulsüz arazi tahsis edildiği iddiasıyla başlatılan savcılık soruşturması tamamlandı. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekipleri soruşturma kapsamında 20 Mayıs 2015 tarihinden beri sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonucu elde ettiği bilgiler ışığında dün sabaha karşı operasyon için düğmeye bastı. İstanbul, Ankara ve Adana'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda aralarında eski Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, eski Ticaret Borsası Başkanı ve Kanuni Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Muammer Çalışkan'ın da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Zihni Aldırmaz, ailesinde Paralel Yapı'ya mensup kimsenin olmadığını söyledi.

PROGRAMLI ÇALIŞMA

Adana Emniyet Müdürlüğü, resmi belgede sahtecilik, kamu kurumu zararına dolandırıcılık, örgüt üyesi olmak, örgüt yöneticisi olmak, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, nüfuz ticareti yapmak ve 6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanunun 4/1 maddesine aykırı hareket etmek suçları kapsamında 20 Mayıs 2015 tarihinde planlı projeli bir çalışma başlattı. KOM ekipleri, dün sabaha karşı Adana, Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Paralel Devlet Yapılanması (PDY) ile Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantıları olan kişilerin bilinen adreslerine giden polis, sabaha karşı gözaltını gerçekleştirdi. Şüpheliler sağlık kontrolünden sonra emniyete götürülerek sorgulanmaya başladı. Bu arada polis firarda olan kişileri de tek tek yakaladı. Operasyon kapsamında Zihni Aldırmaz (Eski Adana Büyükşehir başkanvekili), Muammer Çalışkan (Eski Ticaret Borsası Başkanı ve Kanuni Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı), Sultan Sözeri (Burç Okulları Genel Müdürü), Cengiz Dinçer (Zihni Aldırmaz'ın yeğeni), Ferat Yüksel (Eski Büyükşehir Genel Sekreter Vekili), Mustafa Demir, Bekir Kadı (İş adamı), Hasan Uzun (Büyükşehir İmar Daire Başkanı), Öner Mersinligil (Eski Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı), Oya Erişen, Gülşen Birgül Ağdemir, Emine Budur, Şehabettin Canımoğlu, Emine Temuçin, Mahmut Çolak, Ragıp Bekaroğlu, Nasuh Ünaldı, Ayşe Sözüöz, Ozan Aksu, Mustafa Hakan Arslan gözaltına alındı. Mustafa Vural ve Ömer Ekinci'nin de firarda olduğu öğrenildi. Mustafa İnan ile Kaşif Barut ise ifadesi alındıktan sonra serbest kaldı. Yapılan sorgulamadan sonra Ragıp Bekaroğlu, Şahabettin Canımoğlu, Emine Temuçin, Mahmut Çolak, Nasuh Ünaldı ile Gülşen Birgül Ağdemir de salıverildi.

ZİHNİ ALDIRMAZ'IN CEMAATE YAKINLIĞI
Mimar olan Zihni Aldırmaz, Aytaç Durak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı iken uzun süre İmar Daire Başkanlığı yapmış, 2009 yerel seçimlerinde MHP'den Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi seçilmişti. Zihni Aldırmaz 2010 yılında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili seçilmiş, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerine kadar görevi sürdürmüştü. Aldırmaz'ın başkanvekili olduğu dönemlerde cemaate olan yakınlığı ayyuka çıkmıştı. Fethullah Gülen'in Kongo'daki okuluna yaptığı yardımlarla gündemde kalan Aldırmaz'ın, Gülen cemaatine mensup işadamlarınca açılan Şafak Eğitim Kurumları'na belediye parası ile bilgisayar laboratuarı kurduğu öne sürüldü. Aldırmaz, eğitim kampusunun açılışına katılıp, kurdeleyi Demokratik Kongo Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Maker Mwangu Famba ile birlikte kesmişti. Aldırmaz burada yaptığı konuşmada, "Bu nurlu yolu açan muhterem Fethullah Gülen'e teşekkür ediyorum. Adana Büyükşehir olarak bu hizmetlere desteğimiz sürecek" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da Paralel Yapı operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN