Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Norveçli Bakan'dan çağrı: Dünya acil yardım etmeli

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Norveçli Bakan'dan çağrı: Dünya acil yardım etmeli
Suriyelilerin durumlarını yerinde incelemek üzere Gaziantep'e gelen Norveç Göç ve Entegrasyon Bakanı Sylvi Listhaug, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti. Ziyarette, göçün kent üzerindeki etkileri hakkında bilgiler veren Şahin, Türkiye'nin Suriye ile 930 kilometre sınırının bulunduğunu, bu nedenle Suriye'deki savaştan en çok etkilenen bölgede yer aldıklarını söyledi.

JAPONYA'DAN DESTEK

Suriyeli mültecilerden ekonomisi iyi olanların Norveç'e kadar gidebildiğini, eğitimi olmayanlar ve ekonomik olarak sıkıntılı olanların ise bu bölgede kaldıklarını belirten Şahin, mülteci krizinde Türkiye'ye destek olan ve kredi açan tek ülkenin Japonya olduğunu aktardı. Şahin, "Yakın ırktan olan birçok kardeşimiz, dahil, yaşam şekillerimiz de ve günlük hayattaki yaşam biçimimizde, biraz farklılıklar oluyor" dedi.

MALİYET FARKI

Gaziantep seyahatinden ülkesine önemli izlenimlerle döneceğini söyleyen Bakan Listhaug ise, "Dünya toplumunun gerçekten buraya daha çok yardım etmesi gerekiyor. Özellikle çocukların okul durumunun düzeltilmesi için, eğitim imkanının düzeltilmesi için daha çok çaba gösterilmesi gerekiyor. Norveç'te bin mülteciye harcadığımız maliyetle, Türkiye'de 14 bin mülteciye yardım edebiliyoruz. Kamp dışındakilere yardım edersek, bu sayı 27 bine çıkabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveçli Bakan'dan çağrı: Dünya acil yardım etmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN