Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tepekışla Barajı'nı Cumhurbaşkanı açtı

SANKO tarafından Tokat'ın Erbaa ilçesinde, Kelkit çayı üzerinde inşa edilen Tepekışla Barajı ve HES yılda 241 milyon kilowatsaat enerji üretecek

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Tepekışla Barajı'nı Cumhurbaşkanı açtı
SANKO Holding'in, Tokat'ın Erbaa ilçesinde, Kelkit Çayı üzerinde inşa ettiği Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nın (HES) açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena'da düzenlenen törende, 99 baraj ve HES'in açılışını gerçekleştirdi. Ankara'daki törene, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu ile Sanko Enerji CEO'su Adil Tekin de katıldı.

GÖRSEL BAĞLANTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işletmelerle görsel bağlantı kurarak, işletme sahipleri ve valiler başta olmak üzere, işletmenin bulunduğu ilin milletvekilleri ve yöneticileriyle birlikte tesisleri üretime açtı. Tepekışla Barajı'na canlı bağlantı sağlandığında, Tokat Valisi Cevdet Can, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Konukoğlu'na hayırlı olsun dileklerini ileten Erdoğan'a, Vali Cevdet Can yatırıma ilişkin bilgi sundu. SANKO Enerji Grubu tarafından yapılan Tepekışla Barajı ve HES, kurulu gücü dikkate alındığında, rekor denilebilecek bir sürede, 25 ayda tamamlandı. Rezervuar alanında 33 milyon metreküp su toplanacak olan Tepekışla Barajı ve HES, 150 milyon dolara mal oldu. Türbin ekipmanları dışında projesi, imalat ve montajı tamamıyla yerli malzeme ve Türk mühendislerince yapılan ve 70 MW kurulu güce sahip olan Tepekışla yıllık 241 milyon kilowatsaat enerji üretimi kapasitesine sahip.

EN BÜYÜK TRİBÜN
Tepekışla Barajı ve HES'e, dünyanın en büyük yatay kaplan (SAM) tipi türbinleri kuruldu. Projenin en kısa sürede tamamlanabilmesi için santraldaki ekipmanlardan bazıları, yurtdışından özel kargo uçağı ile getirtildi. Bugüne kadar 1,1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği 6 hidroelektrik ve iki rüzgar santrali ile toplam 650 MW kurulu güçle yenilenebilir kaynaklardan yılda 2 milyar kilowatsaat enerji üreten Sanko Enerji, önümüzdeki 5 yılda yapacağı 1,5 milyar dolarlık yeni yatırımla kapasitesini bin 650 MW'a çıkararak yıllık 10 milyar kilowatsaat elektrik üretmeyi hedefliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepekışla Barajı'nı Cumhurbaşkanı açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN