Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yasal ticaretin önü açılmalıdır"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Mersin'de bir dizi incelemelerde bulundu. Mersin Limanı ve Serbest bölgeyi gezen Bakan Tüfenkçi, yasal ticaretin önünü açmak istediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Yasal ticaretin önü açılmalıdır
Bakanlığa bağlı birimlerde bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere 2 günlük programla Mersin'e gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ticaret hacmini arttırma gayreti içerisinde olduklarını belirterek, "Bakanlık olarak yasal ticaretin önünü açmak istiyoruz" dedi. Bakan Tüfenkci, valilik ziyaretinin ardından Mersin Limanı'na geçti. Bakan Tüfenkçi, burada liman yetkilileriyle birlikte botla denize açılarak şamandıra ve akaryakıt platformunda incelemelerde bulundu.

FAYDALI ÇALIŞMALAR

Daha sonra limanı ve serbest bölgeyi gezen Tüfenkci, konteyner işlemleri, genişleme alanı, muayene sahası ve soğuk hava depolarını gezdi. Gezisinin sonunda Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret eden Tüfenkci, sorunları çözme, ihracatçıların ve ithalatçıların işlemlerini daha kolaylaştırma ve hızlandırma ile işletmelere faydalı olmak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Dünyanın en büyük 100 limanı arasında yer alan Uluslararası Mersin Limanı'nı (MIP) ziyaret eden Bakan Tüfenkçi, limandaki rıhtımları, muayene sahasını, X-Ray cihazı ve serbest bölge koridorlarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Tüfenkçi'ye, 2007 yılındaki özelleştirme sonrasında Akfen Holding ve Singapur merkezli PSA ortaklığında işletilen MIP'nin, bugüne kadar 1 milyar 170 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiği bilgisi verildi. 67 bin 450 metrekare saha düzenlemesinin yapıldığı MIP'de, kapasiteyi 2.6 milyon konteyner TEU'ya çıkaracak dünyada en büyük yük gemilerinin yanaşabileceği 170 milyon dolarlık rıhtım inşaatının sürdüğü bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yasal ticaretin önü açılmalıdır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN