Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Vurgun' iddiasını bilirkişi onayladı

İçişleri Bakanlığı'nın verdiği soruşturma izninin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı dönemini inceleyen bilirkişi, yolsuzluk iddialarını doğruladı

Giriş Tarihi: 19.1.2016
'Vurgun' iddiasını bilirkişi onayladı
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen yolsuzluklara ilişkin Adana Emniyet Müdürlüğü'ne 26 Kasım 2011'de yapılan isimsiz ihbarla başlayan süreçte önemli bir viraja girildi. Bir çuval dolusu belgeyi inceleyen bilirkişi, Başkan Sözlü'ye isnat edilen suçlara ilişkin raporunu tamamlayarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. Bilirkişi, yolsuzluk iddialarını doğruladı. Gözler Adana Cumhuriyet Başsavcılığına çevrildi. Bilirkişi, Sahin Özbilen, Hürriyet, İstiklal ve Cumhuriyet mahallelerinde muhtelif cadde ve sokaklarda yapılan kilitli parke taşı, bordür taşı, yağmur oluğu, kaldırım ve yolların yapımı işini alan Alp İnşaat Ertuğrul Kütük firmasına sözleşme bedelinden 361 bin 780 lira fazla ödeme yapıldığını belirledi. Sözleşme kapsamında yapılması gereken işlerin bir kısmının yapılmamasına karşın söz konusu firmaya 923 bin 712 lira fazla ödendiği ortaya çıktı.

3 MİLYONLUK ZARAR

Raporda, şu görüşlere yer verildi: Şüpheliler, hak edişleri imzalayan Fen İşleri Şefi Hüseyin Gücüm, Yapı Denetim Amiri Fen İşleri Müdür Vekili Mehmet Boran, Alp İnşaat Ertuğrul Kütük'ün ve hak ediş raporları onay makamı Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Hakan Aslan'ın düzenlenen belgelerle toplam 2 milyon 922 bin 934 lira kamu zararına sebebiyet vermiş oldukları anlaşılmaktadır. Hüseyin Sözlü'nün 2011 yılında aldığı makam aracını da incelemeye alan bilirkişi, 2011 yılında makam aracı alan Hüseyin Sözlü, dönemin Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Acar'ın ve Taşıt Alım İhale Komisyonu üyelerinin 237 Sayılı Taşıt Kanunu'nun 9'uncu maddesine aykırı hareket ederek kamuyu 20 bin 684 lira zarara uğrattığını belirledi. Bilirkişi, görevi kötüye kullanma suçunun maddi unsurlarının oluştuğunun anlaşıldığını vurguladı. Başkan Sözlü'nün imar konusunda yaptığı yanlışlıklar da bilirkişi tarafından ortaya konuldu. Ceyhan Belediye Meclisi'nin 12.6.2013 tarih ve 10 sayılı kararıyla park alanı olan 392 ada 28 parselin konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi incelendi. Bilirkişi, Sözlü, karara olumlu oy veren meclis üyeleri, Şaban Acar ve eski İmar ve Şehircilik Müdürü Kubilay Tuncer'in, eşdeğer alan yaratmayan, nazım imar planına uygun olmayan bir uygulama imar planı değişikliği yaparak görevi kötüye kullandığını savundu.

İMARDA İKİNCİ VURGUN
Ceyhan Belediyesi'ndeki ikinci imar yolsuzluğunu detaylı şekilde inceleyen bilirkişi, Ceyhan Belediye Meclisi'nin 12.6.2013 tarih ve 10 sayılı kararıyla onaylanarak kesinleşen uygulama imar planında belediye hizmet alanı olarak görülen 654 ada 1 ve 2 parsellerin akaryakıt - LPG satış ve servis istasyonu ve konut alanı olarak değiştirilmesinde de görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğine kanaat getirerek görüşlerini rapora yansıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Vurgun' iddiasını bilirkişi onayladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN