Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaletin tecellisi Adana'nın huzuru

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 2015 yılında suç oranlarında düşüş meydana geldiğini söyledi. Yeldan, "Adana'nın huzur şehri olması için çalışmaya devam edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Adaletin tecellisi Adana'nın huzuru
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Başsavcı Vekilleri Cumali Tülü, Musa Ünel ve Birsen Türkoğlu, Terör, Teknik Takip ve Organize Suçlar, Kaçakçılık, Aile İçi Suçlar, Uyuşturucu ve Çocuk Suçları Soruşturma bürolarının savcıları 2015 yılı değerlendirmesi için gazetecilerle bir araya geldi. Başsavcı Yeldan, adli vaka sayısında sanılanın aksine aynı nüfusa sahip iller arasında daha geri sıralarda yer aldığını söyleyerek, "Adaletin tecellisi ve huzur şehri olması için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

ÖZVERİLİ ÇALIŞMA
Basın mensuplarına sunum yapan Yeldan, 2014 yılında Adana adliyesine 82 bin 228 başvuru gerçekleştiğini belirterek, "2015 yılına baktığımızda ise adli birimlerimize 81 bin 727 başvuru oldu. Yani geçen yıla oranla 501 başvuru azalmamız var. 2014'te 71 bin 83 dosyayı karara bağlanmışken, 2015 yılında bu rakam 78 bin 84'e yükseldi. Bunda hâkimlerimizin savcılarımızın, adli personelimizin özveriyle çalışmaları büyük etki sağladı. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

AİLE İÇİ ŞİDDET
Aile içi şiddet konusuna önem verdiklerini belirten Yeldan, "Geçen yıl 6 bin 87 başvuru oldu. İlimizde pilot bir uygulama başlatacağız. Uygulama ile şiddet gören kadın ve çocuklarımızın hem şiddet görme riskini gidermek hem de risk altında yaşamasını önlemek adına valiliğimiz ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzce bir çalışma başlatacağız. Bu uygulamada, Adana Emniyeti'nde kurulan aile içi şiddet bürosunun da büyük katkısı olacak" şeklinde konuştu.

CEZA İNFAZ KURUMU

Adana'da uyuşturucu temini ve kullanımıyla ilgili diğer kurumlarla koordineli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yeldan, şunları söyledi: "2017'de yeni adliye binamıza taşındığımızda, şuan kullandığımız bu bina Denetimli Serbestlik Bürosuna verilerek, uyuşturucu kullananların rehabilite edilmesi, topluma kazandırılması ve terapi görebilmelerini sağlayabilecek bir merkeze dönüştürmeyi planlıyoruz. Bunu yapabilirsek bu Türkiye'de bir ilk olacak. Bu arada Kürkçüler Ceza İnfaz Kurumu'nun yanına L ve T Tipi 2 cezaevi ve 'Açık Tarım Ceza İnfaz Kurumu' yapılacak"

ADALETİN TECELLİSİ

Aile İçi Suçlar Soruşturma Bürosu'nun verilerine göre 2015'te 6 bin 525 davadan 5 bin 956 dosya karara bağlandığının altı çizildi. İstatistiklerde, eşinden şiddet gören 102 erkek olduğuna dikkat çekildi. Kaçakçılık Suçları Soruşturma Bürosu'nun sunumunda da en çok suç kaleminin kaçak sigara ve içki olduğu vurgulandı. Çocuk İzleme Merkezi'nin verilerine göre ise, 2015 yılında kent genelinde toplam 306 istismar vakası yaşandığını belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaletin tecellisi Adana'nın huzuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN