Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narenciyeyi don vurdu

Son 19 yılın en soğuk günlerini yaşayan Çukurova'da oluşan don, narenciye ve sebze üreticini vurdu. Dondan ürünlerin yanı sıra narenciye ağaçlarının da etkilenmesi gelecek yıl verimin düşmesine neden olacak

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Narenciyeyi don vurdu
Rusya ambargosunun neden olduğu yaraları sarmaya çalışan narenciye üreticisine ikinci darbe soğuk havadan geldi. Son yılların en soğuk günlerinin yaşandığı Adana'da termometreler eksi 7 dereceyi gösterirken meydana gelen don, narenciye ve sebze üreticilerini kötü vurdu. Don, sadece ağaçtaki meyveleri değil, ağaçların kendisini de vurdu. Ağaçların yapraklarını kurutan don yüzünden önümüzdeki yıl verim düşüklüğü yaşanacağı öğrenildi.

VERİM DÜŞECEK

Her cins narenciye ürününde belirli oranda hasar oluşacağını anlatan Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, "Bu hasarda payı en fazla alacak olan limon ve bazı mandalina cinsleridir. Don, önümüzdeki senenin verimini etkileyecek. Gelecek yılla ilgili hasarı filizlenme başladığında, ağacın şekil olarak verimini görerek somut olarak tespit edebiliriz. Soğuklar narenciyenin yanında sebzeyi de vurdu. Ispanak, tere, maydanoz ve marulda soğuktan yanmalar oldu" dedi.

ZARAR BÜYÜK

Dondan darbe alan ağaçlarda ilkbaharda çiçeklenme oranında ve meyve tutumunda büyük düşüşler görüleceğini belirten Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici de, "Türkiye'nin 3,5 milyon ton olan yıllık narenciye rekoltesinin yüzde 25'inin yetiştiği Adana'da 3 gün süreyle etkili olan poyraz ve hava sıcaklığının gece eksi 7 dereceye kadar düşmesi büyük zarara yol açtı. Don olayı, bahçelerde kalan meyvelerle birlikte ağaçların yaprakları ve dallarını da vurdu" dedi.

ASIL DARBE LİMONA
Donun, özellikle enterdonat limonda önemli hasara yol açtığını açıklayan İncefikir, "Ancak bunun oranını söylemek için çok erken. Özellikle Şubat ve Mart ayında yine bu tarz soğuklar görürsek gerek enterdonat ve mayer limonda belirli oranda yaprak dökümleri, yanmalar olacaktır. Yaprağını döken ağaçlar sadece filizlenmeye, yapraklanmaya çalışacağı için gelecek çiçekler de sağlıklı olmayacaktır. Ağaç kendini toparlamaya çalışacağı için verim düşüklüğü olacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciyeyi don vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN