Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmaniye'de hayvanlara aşılama tüm hızıyla sürüyor

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Osmaniye'de hayvanlara aşılama tüm hızıyla sürüyor
Türkiye'de yeni tespit edilen şap hastalığı 'A Nepal 84' virüsünün bir hayvanda görülmesi üzerine yaklaşık bir ay önce hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı Osmaniye'de aşılama çalışmaları devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Örel, hayvan pazarlarının da kapatıldığı Osmaniye'de bugüne kadar 44 bin büyükbaş hayvanın aşılandığını söyledi.

GİRİŞ-ÇIKIŞLAR YASAK

Osmaniye merkeze bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde bir hayvanda şap hastalığı görülmesi üzerine 5 Ocak'ta toplanan Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu, il merkez ve ilçelerindeki hayvan pazarlarının kapatılıp, il genelinde hayvan giriş çıkışlarının 30 gün süreyle yasaklanmasına karar verdi. Şap hastalığı virüsünün bu yıl Türkiye'de yeni görülen 'A Nepal 84' tipi olduğunu ifade eden Mustafa Örel, vakit kaybetmeden aşılama çalışmalarına başlandığını söyledi.

10 GÜN SONRA BİTECEK

Bakanlığın talimatları doğrultusunda aşılama çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Örel, "İl genelinde 63 bin büyükbaş hayvanın 44 bin 100 tanesi yani yüzde 70'i aşılanmış durumda. Ekiplerimiz ilçelerimiz dahil halen çalışmaya devam etmektedir. Aşılamaları merkezde 10 güne kadar bitirip ilçelerimize destek vereceğiz. Şubat ayı sonu itibari ile zaten programlaşmış şekilde bitirmek zorundayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniye'de hayvanlara aşılama tüm hızıyla sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN