Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir koydu mahkeme kaldırdı

Giriş Tarihi: 3.2.2016
Büyükşehir koydu mahkeme kaldırdı

İdare mahkemesi, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararı bozdu. Büyük tartışmalara yol açan parkmetre uygulamasına Hatay ve ilçelerinde son verildi

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin caddelere parkmetre uygulaması kararı, idare mahkemesi tarafından durdurdu. Uygulamaya konulduğu ilk günden bu yana özellikle İskenderun, Dörtyol, merkez ilçe Antakya'da büyük tartışmalara neden olan ve vatandaşlar tarafından tepki gösterilen parkmetre uygulaması hakkında Hatay İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, "Hepimize yaşatılan zulüm ve işkence yargı kararıyla sona erdi" dedi.

MAHKEMELİK OLDU

Hatay'ın 4 ilçesinde uygulamaya konulan Parkmetre uygulamasına hayata geçtiği ilk günden itibaren vatandaşlar tepki göstermiş ve zaman zaman park görevlileri ile vatandaşlar arasında arbede yaşanmıştı. Büyükşehir Belediyesi'ne öfkeli vatandaşlar kamuya açık olan cadde ve sokaklardan park ücreti alınmayacağını, bu uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığını iddia ederek konuyu mahkemeye taşıdı. Hatay İdare Mahkemesi, parkmetre uygulamasını hukuksuz buldu. Parkmetre uygulamasının devamı halinde vatandaşlar açısından telafisi güç zararların doğacağının göz önüne alındığını belirten Hatay İdare Mahkemesi, 2577 sayılı kanunun 27 maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına yönelik kararın, tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verdi. Kararın ardından Büyükşehir Belediyesi geri adım attı ve tüm cadde ve bulvarlardaki görevlileri geri çekti.

"MÜCADELEYİ KAZANDIK"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, parkmetre konusunda uzun uğraşlar verdiklerini ve hukuk zemininde haklı olduklarını belirterek, "Artık vatandaşlarımız parkmetre uygulaması için bir ücret ödemeyecek. Yargı yolunda yapmış olduğumuz haklı mücadelemizde karar bir kez daha uygulamanın yanlış olduğunu tescilledi. Vicdani olarak da bizlerin iyi niyetleri suistimal edildi. İskenderun halkına yaşatılan zulüm ve işkence bitmiştir. Bu mücadelemizde bizlere ilgi ve desteklerini esirgemeyen basın mensuplarımız başta olmak üzere, halkımıza teşekkür ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir koydu mahkeme kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN