Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşgalleri bitirecek komisyon kuruldu

Adana Valisi Mustafa Büyük, DSİ sulama kanalının Beyazevler Mahallesi bölümünde yaşanan işgallerin en kısa sürede sonlandırılacağını müjdeledi

Giriş Tarihi: 3.2.2016
İşgalleri bitirecek komisyon kuruldu
Beyazevler Mahallesi'nden geçmekte olan DSİ'YE ait sulama kanalında yaşanan işgallerin sona erdirilmesi için Adana Valisi Mustafa Büyük tarafından kurulan komisyon çalışmalarını tamamlamak üzere. İşgallere son verileceğini bildiren Vali Büyük, "Yargı kararıyla belirli noktaya gelmiş yerlerin uygulamaları gecikmeden yapılacak. Mahkeme kararları en kısa sürede uygulanacak" dedi.

YAPILAŞMA YASAK
Çukurova tarımına hayat veren sulama kanalları DSİ tarafından 1969-1974 yılları arasında yapıldı. Kanalın çevresindeki alanlar kamulaştırıldı ve herhangi bir yapılaşmaya izin verilmedi. Ancak Beyazevler Mahallesi'nde kanalın kenarında çok sayıda işletme kuruldu. Kanal kenarında başlayan işgaller işletme sahiplerinin mekanların yaptığı köprülerle kanalın üstünde devam etti.

HERKES SEYRETTİ

Kanallar ve kamulaştırılan alanlardan sorumlu DSİ başta olmak üzere yerel yönetimler yıllarca bu işgale göz yumdu. ASKİ, kaçak yapılara su, TEDAŞ ise elektrik vererek işgali meşrulaştırdı. DSİ, uzun yıllardır süren işgalleri sonlandırmak için 2010 yılında kurduğu komisyon aracılığıyla inceleme başlattı. 11 işletmenin işgalci olduğunun belirlenmesi üzerine konu yargıya taşındı.

MAHKEME SON VERDİ

Mahkeme 11 işletme için yıkım kararı verdi. İki işletme temyiz edince dava Yargıtay'a taşındı. 9 işleme için elinde yıkım kararı bulunan DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, yıkımı gerçekleştirmek yerine Yargıtay'ın kararını beklemeyi tercih etti. Vali Mustafa Büyük, işgalin bir an önce sonlandırılması için mahkeme kararı kesinleşen 9 işletmeye yönelik yıkım işleminin derhal hayata geçirilmesi talimatını verdi.

İŞGAL SONLANACAK
İşgallerin sonlandırılması için Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın başkanlığında bir komisyon kurulduğunu anlatan Vali Büyük, "Devletin yapacağı uygulamalar gerçekleşir. Endişe etmeye gerek yok. İşgaller ortadan kaldırılacak. Yargı kararıyla belirli noktaya gelmiş yerlerin uygulamaları gecikmeden yapılacak. Mahkeme kararları tereddütsüz en kısa sürede uygulanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşgalleri bitirecek komisyon kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN