Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreğir Belediyesi Adana'nın gururu

Yüreğir Belediyesi Andy-Ar firmasının yaptığı Yerel Yönetimler Performans Araştırması'nda ilk 20'ye girmeyi başardı. Başkan Mahmut Çelikcan, başarının tesadüf olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Yüreğir Belediyesi Adana'nın gururu
Araştırma şirketi Andy- Ar'ın Yerel Yönetimler Performans Araştırması'nda Türkiye'nin en iyi 20 belediye başkanı arasına giren Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, elde edilen başarının sırrının halka dokunan projeler üretmeleri olduğunu söyledi. 2014 seçimlerinde yüzde 37 oy aldığını hatırlatan Başkan Çelikcan, "Başarılı bulan ise yüzde 50.4. Bize oy vermeyenler de başarışlı olduğumuzu kabul ediyor. Seçimde oy vermeyen yüzde 13 tarafından başarılı bulunmak bizim için daha önemli" dedi.

VATANDAŞ YANITLADI

Andy-Ar'ın büyükşehir belediyeleri sınırları içerisindeki ilçe belediyelerine yönelik gerçekleştirdiği araştırmada 'Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?', 'Belediye başkanını tanıyor musunuz?' ve 'Başkanı halka yakın buluyor musunuz?' sorularının sorulduğunu belirten Başkan Çelikcan, "Adana'yı temsilen ilk 20'ye girmek onur verici bir şey. Gönül isterdi ki; Adana olarak daha iyi imkanları elde edelim, ilk sıralara yerleşelim" diye konuştu.

İZ BIRAKAN PROJELER
Vatandaşın görüşünün belediye başkanları için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Çelikcan, "Netice itibariyle eğer vatandaşı memnun edemezsen seçimde bunun hesabını soruyor. Biz yol, park sorununu çözmekle yetinen klasik belediyecilik yapmadık. Bu görevlerimizin yanında sosyal ve kültürel belediyecilik de yaptık. Vatandaşa dokunan projeler ürettik. Ancak vatandaşa sadece kuru dokunmak değil dokunduğunuz zaman bir iz bırakabilecek projelere imza attık" şeklinde konuştu. Geçmiş yıllarda Yüreğir'de sosyal ve kültürel faaliyetlere pek rastlanmadığını anımsatan Çelikcan, "1 büyük kültür merkezi, 11 kültür evi, 15 taziye evi yaptık. Yüreğir'de ilk defa kapalı semt pazarı yaptık ve 7 spor tesisi kazandırdık. Kültür evlerimizde kültürel ve sosyal belediyecilik bu dönemde ön plana çıktı. Vatandaşa dokunan projelerimizden bir tanesi de 'Belediyeniz yanınızda' projesidir. Özellikle hasta ve yaşlılara el uzatıyoruz. 'Hoş geldin bebek' projesiyle 5 yılda 14 bin bebeğe hoş geldin dedik. Bu ne demektir? 14 bin eve girmiş oluyoruz" dedi.

İŞTE BAŞARININ SIRRI
-Göreve geldiğimizde 118 milyon borcumuz vardı kasada hiç paramız yoktu. Yatırım yapmak için 40 milyon lira daha borçlandık. 158 milyonluk borcumuzun 121 milyonunu ödedik. Kıt kanaat imkanlarla, hem borç ödüyoruz hem de hizmet üretiyoruz. Bu dönem sonuna kadar Yüreğir Belediyesi'nin borcu da kalmaz. - Araç filomuz kırık dökük ve kiralık araçlardan oluşuyordu. Şu anda 100'ün üzerinde yeni araç aldık. Bu verdiğimiz hizmeti arttırdı. Halen de almaya devam ediyoruz. - Bölgemizde yerinde kentsel dönüşümü ilk gerçekleştiren belediye olduk. Kışla mahallesinde 786 konut 43 işyeri. yani 800'ün üzerinde konut kazandırdık. Bu konutların çekilişi 10 Şubat'ta yapılacak ve hak sahiplerine verilecek. Önümüzdeki günlerde 2'nci etaba başlıyoruz. 3'üncü etabın da projesinin hazırlıkları başlatıldı. -Hem Yüreğir'i hem Adana'yı Türkiye gündeminde tutacak, Türkiye'yi de dışarıya tanıtacak önemli projemiz Misis Projesi'dir. Ölümsüzlük Şehri Misi Projesi'nde koordinatörüz. İtalyan Pisa Üniversitesi bizim koordinatörlüğümüzde kazılar yapıyor. Çıkan eserler kayıt altına alınıyor. Bu eserlerin bazılarının imitasyonları bizim kültür evlerimizde yapılacak. -Yüreğir'in 8 bin hektar olan hizmet alanı yaklaşık 90 bin hektara çıktı. 11 misli olduk. Yılların birikimi olan yol sorunu vardı. Ciddi bir yol atağı yaptık. Yüreğir'de yol sorununu yüzde 90 oranında çözdük. Çalışmalarımız sürüyor. -60 parkımız yenilendi. Eski Baraj'daki Yüreğir ilçesinin en büyük parkı olan 30 dönümlük Kültür Park'ı açtık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir Belediyesi Adana'nın gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN