Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Şubat ruhu

Giriş Tarihi: 12.2.2016
12 Şubat ruhu

Mustafa Hakan GÜVENÇER Kahramanmaraş Valisi

Maraş, kalesinde egemenlik ve istiklalinin timsali olarak dalgalanan şanlı bayrağının bu toprakların insanlarının mukaddes değerler ve aşkla sadakatlerinden gafil olan işgal kuvvetlerince bir gece yarısı gizli ve sinsice birkaç saatliğine indirilmesi karşısında, Av. Kısakürekzade Mehmet Bey'in bütün İslam âleminin vicdanına seslendiği beyannamesi ve Rıdvan Hoca'nın Cuma vakti Ulu Camii minberinden "Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma Namazı kılması caiz değildir" sözünün ardından 'kendine gelişin' ve hürriyet aşkıyla şahlanarak, aziz bayrağımızı yeniden burçlara dikmiş olan kahraman ruhun adıdır.
Türk milletinin bağımsızlığına ve hürriyetine olan düşkünlüğünü, kesinlikle zalime boyun eğmeyeceğini gösteren en güzel örneklerden biri olan Kahramanmaraş Kurtuluş Mücadelesi, Türkiye Cumhuriyetini müjdeleyen zaferlerin öncüsü olmuş, elde edilen neticeler diğer hareketlere emsal teşkil etmiştir.
Maraş'ın işgal kuvvetlerine direnerek halkın 7'den 70'e milli mücadeleye kıtlık ve yokluklara rağmen katılması nedeniyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 'Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası'nın tüm Maraşlılara verilmesi ve milli mücadelede ortaya koydukları üstün vatanperverlik ve fedakârlıkları dolayısıyla yine TBMM tarafından 'Kahramanlık' unvanıyla ödüllendirilmesi çok anlamlıdır.
12 Şubat'lar, bu şehri kahraman yapan atalarını, Çakmakçı Sait'i, Sütçü İmam'ı, Mıllış Nuri'yi, Yörük Selim'i, Senem Ayşe'yi, Aslan Bey'i, Zeki Karakız'ı, Doktor Mustafa'yı, Muallim Hayrullah'ı, Abdal Halil Ağa'yı ve nice isimsiz kahramanı hatırlama günüdür. Bizlere düşen görev, o aziz insanların hatıralarını bir an bile unutmamak, bu güzel vatanı mamur ve müreffeh kılmaktır.
Geçmişten aldığımız ilhamla, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilincinde olarak, Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel görevimiz olmalıdır.
Cumhuriyetimizi istikbale, ülkemizi dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken de, bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmalı ve değerlerimizi yüceltmeye devam etmeliyiz.
Bu duygularla, milli mücadelemizin kahraman şehitlerini ve ebediyete intikal etmiş gazilerini minnet ve şükranla anıyor, tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutluyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Şubat ruhu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN