Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün 12 Şubat

Sırrıberk ARSLAN

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Bugün 12 Şubat
'Maraş Türkiye'min kalem kaşıdır, Maraş Türkiye'min köşe taşıdır, Maraş tarihleri inşa ettiren, Koca Sinanların ustabaşıdır.'
Arif Nihat Asya'nın mısralarında tüm Anadolu'ya bağımsızlık için umut ışığı olan Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıldönümünü gururla ve mutlulukla idrak ediyoruz bugün.
12 Şubat, 12 ay olan bir yılın 365 gününden biri değildir. Kahramanmaraş'ın kahraman evlatlarının, vatan için her şeyini feda etmekten çekinmeden bağımsızlık aşkı ve vatan sevgisiyle gösterdiği kahramanlık destanının tarihidir.
12 Şubat günü ilan edilen bu destanla Maraş halkının, "Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olamaz" diyerek topyekûn verdiği varoluş mücadelesinde tarihe adını altın harflerle yazdırdığı gündür.
Anadolu topraklarının işgale karşı bağımsızlık mücadelesinde hiçbir yardım almadan kendi kendini kurtaran şehir olarak bu destansı zaferi kazanan Kahramanmaraşlı hemşerilerim bununla ne kadar gurur duysa azdır. Bugün 12 Şubat. Kurtuluş Savaşı'nda işgalci düşman kuvvetlerine karşı büyük bir inanç ve istiklal aşkıyla gösterilen eşsiz mücadele, bir millete vurulmak istenen esaret zincirinin kırılışının, milli diriliş ve şahlanışın ifadesidir. Bugün 12 Şubat.
Aziz vatanını canları ve kanları pahasına koruyan Maraş halkının, birlik ve beraberliğini vatan sevgisi ile pekiştirip, Anadolu'nun işgalden kurtulan ilk ili olarak adını tarihin altın sayfalarına yazdırmasının ve ulusal bağımsızlığımızın kazanılmasında ciddî anlamda bir moral kaynağı olmasının bayram günüdür bugün. Bugün 12 Şubat. Tam 96 yıl olmuş Maraş, Kahramanmaraş olalı. Asırlarca aynı dinde, ayrı dil ve mezhepte olsalar da aynı kader ve mefkûreyi paylaşmış Anadolu insanının birlik ruhuyla verdiği bir var olma savaşındaki başarıyla yazılmış kurtuluş destanının bayram günüdür bugün.
Bugün 12 Şubat. Kendilerinden 4-5 misli güçlü düşman birliklerine karşı kadını-erkeği, yaşlısı-genci ile 22 gün kar, soğuk, açlık demeden, imanlarından ve vatan sevgilerinden aldıkları güçle eşsiz bir halk mücadelesi sergileyenlerin, düşmanların arkalarına dahi bakmadan kalan canlarını kurtarmak için sessiz sedasız şehri terk etmesini sağladıkları o sabahın günüdür bugün.
Bugün 12 Şubat. "Kendi iç dinamikleriyle düşmandan kurtarılan ilk şehir" olan Maraş'ın bu mücadelesi diğer illerin kurtuluşuna örnek teşkil ettiği, eline silâh alan eğitimcilerin, cepheye koşan fedakâr kadınların ve isimsiz kahramanların sergilediği bir insanlık haykırışının bayram günüdür bugün. Bugün 12 Şubat. Vatan sevgisinin kendisinde ete kemiğe büründüğü yiğit evlâtlarının namus ve hürriyet için ölüme atılmayı, temmuz ayı sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı geldiğini ortaya koymuş, düşmanı bile kendine hayran bırakan bir milletin topyekûn olarak yazdığı kurtuluş destanın bayramıdır bugün.
Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün istiklal kahramanlarını, Sütçü İmam'ı, Abdal Halil Ağa'yı, Rıdvan Hoca'yı, Ali Sezai Efendi'yi, Arslan Bey'i, Avukat Mehmet Ali Kısakürek'i, Şehit Evliya'yı, Mıllış Nuri'yi, Yörük Selim'i, Senem Ayşe'yi, Muallim Hayrullah'ı, Doktor Mustafa'yı, Çakmakçı Sait'i, Çuhadar Ali'yi ve adlarını sayamadığımız nice kahramanları rahmetle ve minnetle anıyor, Kahramanmaraş halkının 12 Şubat Kurtuluş Bayramı'nı kutluyorum.
Bayramın kutlu olsun Kahramanmaraşlım…


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün 12 Şubat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN