Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış aylarında aktivite önemli

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Kış aylarında aktivite önemli

HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Elif Dökünlü, kış aylarında yapılacak doğru fiziksel aktivitelerin beden ve ruh sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (SBYO) Araştırma Görevlisi Elif Dökünlü, kış aylarında fiziksel aktiviteye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Fiziksel aktivitelerin beden ve ruh sağlığını iyi tuttuğunu belirten Dökünlü, "Kış aylarında vücut soğuğa karşı organları korumak için yağlanma eğilimine gider ve metabolizma hızı düşer. Bu birçok sakatlanma ve hastalığa davetiye çıkarır. Önüne geçmek için fiziksel aktiveye özellikle dikkat etmek gerekir" dedi.

EVDE YAPILABİLİR

Kapalı mekan sporlarının bu aylar için daha uygun olduğuna işaret eden Dökünlü, "Evde yapılabilecek barfiks, şınav ve mekik gibi basit egzersizler kilonuzu korumak, hacim kazanmak, sıkılaşmak ve kardiyak sağlık gibi faydalar sağlamaktadır. Barfiks sırt ve pazu, şınav göğüs ve arka kol, mekik karın ve bacak kaslarını çalıştırır ve geliştirir. Bunlarla birlikte yoga, pilates, aerobik egzersizler, spor aletleriyle yapılacak aktiviteler ve danslar yine kapalı alanda yapılabilecek faydalı aktivitelerdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış aylarında aktivite önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN