Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli Mücadele ve Kalkınma

Mahmut ARIKAN ARIKAN Mensucat Yönetim Kurulu Baskanı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendine inanan arkadaşlarıyla birlikte, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğünü koruma yolunda büyük bir destan yazmıştır. Bu millet için cesaretin ve yeni ülkülerin sembolü olmuştur. 1919 yılında Samsun'a çıkarak, çok kısa bir süre içerisinde Anadolu'da milli direnişi örgütlemiş yeni bir devletin doğuşuna, yürüyüşü başlatmıştır. Bu millete yepyeni bir tarih sayfası açmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'da başlattığı milli direnişi 96 yıl önce Maraşlılar; "Ölmeye hazır ol eğer kurtulmak ve sulhu salah içinde yaşamak istersen" demişlerdi; Kurtuluş savaşında ve tarih sahnesinde dediklerini de yapmışlardı.
Maraşlılar büyük bir iman ve inançla birlik halinde topsuz, tüfeksiz ve askersiz ölmeye hazır vaziyette kenetlenerek Milli Mücadelenin ilk zaferini kazanmışlar. Diğer vilayetlerimize hatta dünya üzerindeki şehirlere örnek olmuşlardır.
Tarihin altın sayfalarına "KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR" adını yazdırmayı başaran Maraşlılardır.
Milli mücadelenin ilk zaferini kazanan kahraman gazilerin ve aziz şehitlerin torunları ve Kahramanmaraşlılar olarak, şehit ecdadımızın mübarek kanlarıyla sulayarak bizlere miras bıraktıkları bu cennet vatanı "sulh ve salah" içinde var gücümüzle çalışıp çabalayarak her alanda kalkındırmalıyız.
O kahraman gazilerin ve aziz şehitlerin evlatları olduğumuzu göstermeliyiz. Onlara layık nesiller olmalıyız.
Maraş milli mücadelesinin şerefli kahramanları; Aşıklıoğlu Hüseyinlerin, Çuhadar Alilerin, Çiğeroğlu İbrahimlerin, Şekerci Ökkeşlerin, Mıllış Nurilerin, Muharrem Beyazıtların, Bombacı Ahmetlerin, Rıdvan Hocanın, Hafız Ali Efendinin, Evliya Efendinin, Pazarcıklı Saitlerin ve binlerce adsız kahramanların asil kanı bizim damarlarımızda dolaşıyor. Bizler de onların torunları olarak hiçbir zaman unutmadan aklımızdan çıkarmadan bu asalet ve kahramanlığımızı korumalıyız Balkanlarda, Çanakkale'de ülkemizin misakı milli sınırlarını çizerken Türk'ü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Çerkezi, Abazası, hep birlikte mücadele etmiş ve beraber şehit olmuşlardır. Vatan toprakları şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Ülkemizin sınırları şehitlerimizin kanlarıyla çizilmiştir. Dünya'da sınırları kanla çizilmiş böyle bir ülke yoktur. Bu Millet, 1.
Dünya savaşı sonrasında, yorgun bir milletten, tarumar olmuş bir coğrafyadan, hiç bir yılgınlığa düşmeden, yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.
Bu Cumhuriyet emin adımlarla güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir.
Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu büyük hedef olan " Muasır Medeniyet" seviyesinin ilerisini yakalayacaktır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.
Yılında, ülkemiz kendi milli savunma sanayisinin tamamına yakınını üreten, teknoloji üreten ve aynı zamanda transfer edebilen, gelişmiş dışa bağımlılığı azalmış ülkeler sınıfında yerini alacaktır.
K.Maraş yaptığı yatırımlarla, sağladığı istihdamla yaptığı ihracatıyla Türkiye'de büyük bir ekonomik güçtür.
Huzur ve güvenirliliği, dürüst ve çalışkanlığı ile Türkiye'nin dinamiği olmakla kalmayıp tekstildeki sanayisi ile sadece ülkemizde değil, Avrupa'da da tekstil ürünlerinin fiyatlarını belirlemede söz sahibi olmuştur. 96 yıl önce Milli Mücadeleye tüm Maraşlılar katıldığı için İstiklal Madalyası bu şehre T.B.M.M. tarafından verilmiştir. Bugün bizler kahraman gazi ve aziz şehitlerimizin torunları olarak yaptığımız yatırımlarla, sağladığımız istihdamla, ihracatla o günün mücadelesini bugün ekonomik olarak yapıyoruz.
Bu kalkınmada, bu başarıda her Kahramanmaraşlının alın teri, el emeği ve göz nuru var. Bu kalite ve başarı tüm Kahramanmaraşlılarındır, Kahramanmaraş halkınındır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Mücadele ve Kalkınma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN