Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hürriyet'in yalan haberi

Hürriyet'in yalan haberi

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, 'Asrın Projesi' olarak adlandırılan KKTC'ye su temin projesinde Alaköprü Barajı'na atık su karıştığı yönündeki haberin gerçekle ilgisinin olmadığını söyledi

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, dün Aydın Doğan'ın Hürriyet gazetesinin Çukurova ilavesinde manşetten yayınlanan 'Bomba İddia' haberinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Haberde MESKİ Genel Müdürü'nün Alaköprü Barajı'na atık su karıştığını iddia ettiğinin yazıldığını söyleyen Vali Özdemir Çakacak "MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak bu iddiayı yalanladı. Ben de bir kez daha açıklıyorum. Alaköprü Barajı'na bırakın atık suyu, arıtılmış su dahi sızmamaktadır" dedi.

MANŞETLERE TAŞINDI

Geçtiğimiz gün Anamur'da, kamu kurum ve kuruluşlarının Vali Özdemir Çakacak başkanlığında yaptığı koordinasyon ve yatırımların yerinde izlenmesi toplantısında Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Turgut Aybak gelen soruları yanıtladı. Ancak Turgut Aybak'ın bu toplantıda hiç söylemediği sözler, onun açıklamasıymış gibi Hürriyet Çukurova ilavesinde ve bazı internet haber sitelerinde 'Asrın Projesi'ne atık su karışıyor' şeklinde kullanıldı.

MÜDÜR YALANLADI

Bu duruma tepki gösteren MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ise yazılı bir açıklama yaparak haberi yalanladı. Genel Müdür sözlerinin çarpıtıldığını belirterek "Adı geçen köylere ait atık suların KKTC'ye su temin projesinde, suyun alındığı Alaköprü Barajı'na karıştığı iddiası doğru değildir ve şahsımın böyle bir ifadesi olmamıştır" diye açıklama yaptı. Genel Müdür Aybak, söylemediği sözlerin gazetede söylenmiş gibi verilmesinin ne maksatlı olduğunu da merak ettiğini belirtti.

VALİ TEPKİ GÖSTERDİ

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da yalan habere tepki gösterdi. KKTC'ye içme suyu temin eden Alaköprü Barajı'na bırakın atık suyu, arıtılmış suyun dahi karışmadığını dile getiren Mersin Valisi, "Başkanlık yaptığım toplantıda, Akine, Sarıağaç ve Ormancık mahallelerindeki kanalizasyon şebekeleri ve arıtma tesislerinin MESKİ'ye devredilmesi gündeme geldi. Bununla ilgili olarak MESKİ Genel Müdürü bir açıklama yaptı. Ancak konuşmasında asla atık suyun baraja karıştığı yönünde bir ifade olmadı. Bunun gazeteye 'Atık sular havzaya, baraja karışıyor' şeklinde yansıması üzücü" dedi.

HAVZA DIŞINDA KALIYOR
Vali Çakacak Ormancık Mahallesi'nin havza dışında kaldığının altının çizerek şunları söyledi: Baraj havzasında Ormancık, Akine ve Sarıağaç mahalleleri var. Ormancık Mahallesi'nde bulunan arıtma tesisi havza dışında. Akine ve Sarıağaç'ta bulunan arıtma tesisleri havza içerisinde ancak bu arıtma tesislerinin sistemi, tesislerden geçen arıtılmış suyun tedbir amaçlı olarak yapılan beton sızdırmaz fosseptik çukurlarda biriktirilmesi şeklinde çalışıyor. Bunlar zaman zaman MESKİ tarafından vidanjörlerle alınıp tahliye ediliyor. Dolayısıyla arıtılmış su dahi olsa havzaya karışmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hürriyet'in yalan haberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN