Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelik: Bindiğimiz dalı kesmeyelim

Giriş Tarihi: 15.2.2016
Çelik: Bindiğimiz dalı kesmeyelim
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir otelde düzenlenen Akdeniz Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bölgede yaşanan önemli gelişmelere işaret etti. Akdeniz Bölgesi'nin turizmin yanı sıra tarım alanında da öncü olduğuna dikkati çeken Çelik, bölgede 31 milyar liralık tarımsal üretim yapıldığını, tarımsal ihracatın yüzde 15'inin buradan gerçekleştirildiğini belirtti.

EKMEK FİYATLARI
Çelik, 250 gramlık standart 5-10 bin ekmek üreten yerlerde maliyetin 61 kuruşu geçmediğini, bu nedenle 40 ilde fiyatın 75-80 kuruş olduğunu dile getirerek "Şimdi bunun maliyeti bu olduğuna göre 40 ilde de 75-80 kuruşa satıldığına göre arkadaş sen neye göre bir liraya satıyorsun? Serbest piyasa. Böyle bir serbest piyasa, zulme dönüşen serbest piyasa, vatandaşı hiçe sayan serbest piyasa olur mu? Bu konudaki kararlılığımızı sürdüreceğiz" dedi. Bakan Çelik, her yıl 12 milyon hektar arazinin, tarımın kullanımından çıkmasının dünyanın geleceği açısından tehlike oluşturduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin petrolü, gazı olmamasına rağmen 24 milyon hektar tarıma elverişli arazisi, 14,6 milyon hektar merası, 1 milyon hektar sulak alanı olduğunu anlatan Çelik, "Tarım alanlarımızın azaldığını belirtmek istiyorum. Bindiğimiz dalı kesmeyelim. Tarım alanlarını betonlaştırmayalım. Toprağa haksızlık yapmayalım" dedi.

STANDLARI GEZDİ
Çelik, hayvansal desteklemelerin 3-4 kalemde toplanacağını belirterek "13 yıl içerisinde tarım ve hayvancılığa 78-79 milyar lira destek verdik. Şimdi de yalnız 2016'da 11,6 milyar lira. Gübre ve yemdeki KDV indirimi de eklerseniz 14 milyar lirayı aşan bir destekten bahsediyorum. Önümüzdeki dönem 50 kalemi geçmiş bu destekleri, 3-4 kalemde toplayacağız" ifadelerini kullandı. Çelik, toplantı öncesi bölgenin tarım ve hayvancılık ürünlerinin sergilendiği stantları gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelik: Bindiğimiz dalı kesmeyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN