'Hamilelere akıl vermeyin'

Giriş Tarihi: 17.2.2016
'Hamilelere akıl vermeyin'
Hamile kadınların özellikle beslenme konusunda yakınlarından gelen tavsiyelerin bunaltıcı boyuta gelmesi, bebeğin sağlığını bile etkileyecek kadar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sezin Saygı Özyurt, zaten bebeği için kaygı taşıyan anne adaylarının, çevreden özellikle beslenmeyle ilgili gördükleri baskıyla ciddi psikolojik sıkıntılara girebileceğini söyledi. Dr. Özyurt, bunun da hem anne adayını hem de bebeği çok ciddi boyutlarda etkileyebileceğini vurguladı.

GEBELİK DEPRESYONU
Ülkemizde hamilelere, başta beslenme konusunda etraftan sürekli tavsiye ve baskıların geldiğini ifade eden Dr. Özyurt, "Hamileler 'Karnın büyümüyor mu, bebeğin küçük mü kaldı, niye az yiyorsun, niye şunları yemiyorsun?' şeklinde cümleleri çok duyarlar. Geçmişte başka kadınların hamileliklerinde yaşanmış kötü durumlarla ilgili hikayeler de çok anlatılır. Bu da hamile kadınları gebelik depresyonuna sokabilir" dedi.

HASTANELİK OLABİLİRLER

Gebelikte depresyonun, anne adayında yemek bozukluğuna, düzenli beslenmeyi bırakmaya yol açabildiğini kaydeden Uzm. Dr. Özyurt, "Annede kilo kaybı, mineral bozukluklar, sistemik rahatsızlıklar gelişebilir. Hamileliği hekim yönetmeli. Çevredeki insanlar olumsuz ifadeler kullanmamalı, hamile kadına akıl vermemeli. Doktorculuk oynamamalı. Hamile bir kadın, gerekirse psikolog desteği almalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hamilelere akıl vermeyin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN