Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarhan baltayı yine taşa vurdu

Mahkeme kararını hiçe sayarak kaçak yapıyı yıkmayan CHP'li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, müteahhidi kurtarma planları suya düşünce bu kez medyaya yüklendi

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Tarhan baltayı yine taşa vurdu
Mersin'in Mezitli ilçesinde Danıştay 14'üncü Dairesi'nin kararına rağmen kaçak yapıyı yıkmayarak suç işleyen CHP'li Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kaçak binanın müteahhidini kurtarmak için yaptığı girişimleri olumsuz sonuçlanınca haberi yapan medyayı hedef gösterdi. Büyükşehir Meclisi'nde "Gazete demeye dilim varmıyor ama şantaj yapıyorlar. Bu kenti gazeteler değil biz yönetiyoruz" diyen CHP'li Başkan'ın bu suçlaması tepki topladı. Yerel İmece Gazetesi sahibi Sinan Koç, "Başkan Tarhan tek bir çalışanımızın şantaj yaptığını ispat ederse gazeteyi kapatacağım. Eğer ispat edemezse kendisini istifaya davet ediyorum" dedi.

MÜTEAHHİDE DAVA

Lüks daire aldığı müteahhit Mazlum Pektaş'ı bu olaydan sıyırmak için gayret eden CHP'li Başkan Neşet Tarhan, Büyükşehir Meclisi'nde "Müteahhidin bu işle ilgisi kalmadı ama gazeteler ilgisi varmış gibi yazıyor. Bu haberin servisini yapanların dikkatinden kaçtı galiba" diyerek hedef saptırmaya çalıştı. Ancak belediye yetkilileri, binanın yapımını gerçekleştiren müteahhidin yapı kullanma izni çıkartamadığı gerekçesiyle işin direk muhatabı olduğunu, kat maliklerinin de yasal olarak müteahhit Mazlum Pektaş hakkında dava açabileceğini söyledi. Başkan Neşet Tarhan'ın kaçak yapıyı neden yıkamadığı yönünde haber yapan gazeteleri hedef alan sözlerine sert yanıt veren yerel İmece Gazetesi sahibi Sinan Koç, "CHP'li Başkan Meclis'te 'Şantaj yapan gazeteler var' dedi. Eğer gazetemizi kast ediyorsa bu iddiasını ispata davet ediyoruz. Eğer ispat edemezse istifa etsin. Gazeteler mahkeme kararını yazıyor. Kendisi mahkeme kararını uygulamayarak suç işliyor. Kaçak yalı evlerini yıkmak zorunda kalacağı için hıncını bizden çıkarıyor. İmece gazetesine böyle bir ithamda bulunmak onun haddine değil" diye konuştu.

3 AY İÇİNDE YIKILMALI
Bilindiği gibi Mezitli Belediyesi geçmişte Yalı Evleri ile ilgili, yapı kullanma izninin iptali, ruhsatının iptali ve binanın yıkım kararı aldı. Yerel mahkeme yıkım kararı verdi, Danıştay bu kararı onadı. Ancak CHP'li Neşet Tarhan mahkemenin kararını uygulamak yerine kaçak yapıyı kurtarmak için imar tadilatı yoluna gitti. Ancak bu girişimi Büyükşehir Meclisi'nden döndü. Bu arada Tarhan'ın müteahhit Mazlum Pektaş'ı bu işten sıyırma çabasının da boşuna olduğu bildirildi. Yetkililer, binayı yapan müteahhidin yapı kullanma iznini çıkartamadığı için işin muhatabı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki hafta kararı tebliğ edecek. 3 ay içinde Mezitli Belediyesi yıkımı gerçekleştirmezse Büyükşehir yıkımı yapacak ve yüzde 20 fazlasını Mezitli'den tahsil edecek. Gerekirse paranın tahsili için İller Bankası'ndan gelen payını bloke edebilecek. Kat malikleri de mağduriyetlerinin giderilmesi için müteahhit hakkında dava açabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarhan baltayı yine taşa vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN