Sedef'in katiline hâkimden jet karar

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Sedef'in katiline hâkimden jet karar

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi, öğretmen Sedef Tuncay'ı öldürüp kaza süsü veren katil zanlısı Yavuz Sönmez için ilk duruşmada jet karar verdi

Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen Özgecan Aslan duruşmasının kararını veren mahkeme yine örnek bir karara imza attı. Tarsus'ta öğretmen Sedef Tuncay'ı (23) darp edip öldürdükten sonra kaza süsü veren katil zanlısı Yavuz Sönmez'e (28) yargılandığı 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tek celsede müebbet hapis cezasıverildi. Baba Metin Tuncay, "Adalet yerini buldu" dedi. Olay 26 Ağustos 2015 günü meydana geldi. Geçirdiği trafik kazasının ardından hastaneye kaldırılan öğretmen Sedef Tuncay'ın kafa travmasına bağlı olarak beyninde ödem oluştuğu tespit edildi. Hastanede 4 gün yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren öğretmen Tuncay 30 Ağustos günü yaşamını yitirdi ve gözyaşları arasında toprağa verildi.

"SUÇUM YOK" DEMİŞTİ
Ölen öğretmenin erkek arkadaşı Yavuz Sönmez, "Buluşup alkol aldık. Daha sonra Sedef aracı kullanacağını söyledi. El freni çekili ve birinci viteste olan aracı çalıştırınca birden kanala uçtuk. Ben arka sağ kapının açık olan camından dışarı çıktım. Sedef'i kurtarmak istedim ama başaramadım. Yardım istedim. 2-3 kişi geldi ama Sedef'i kurtaramadık. Suçsuzum" dedi. Yavuz Sönmez serbest kalırken, 20 Kasım 2015'deki otopsi sonucunda şok eden gerçek ortaya çıktı. Rapora göre, Sedef Tuncay'ın yüz kemiğinde kırıklar, sağ yanakta ödem ve morluk, her iki kolda morluklar, göğüs hizasında kanamalı kırık, göğüs sağ duvarında kanama, geniz bölgesinde kanama ve kemik parçaları bulundu. Genç öğretmenin kanında ve göz içi sıvısında alkol bulunmadığı kaydedildi. Raporda- Sedef Tuncay'ın genel beden travmasına bağlı göğüs kırığı ve yüz kemik kırıkları ile birlikte vücudunun çeşitli bölgelerinde oluşan yumuşak doku içi kanama ve boğulmaya bağlı öldüğü belirtildi.

CEZAYA İNDİRİM YOK
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi sonrasında Türkiye'de örnek bir karara imza atan Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ercan Kumhak başkanlığında, üye hakimler Celal Yücel ve Mahmut Emre Topsakal ile Cumhuriyet Savcısı Mehmet Dilan'dan oluşan heyet, yine örnek bir karara imza attı. Mahkeme Yavuz Sönmez'e ilk duruşmada müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca, 5237 sayılı TCK'nın 62/1. maddesi uyarınca indirim yapılmasına yer olmadığını hükmetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sedef'in katiline hâkimden jet karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN