Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanını devlet yapacak

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Havalimanını devlet yapacak

Çukurova Havalimanı'nın yap-işlet-devret modeliyle değil de doğrudan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca yapılmasına yönelik imza süreci başladı

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması yönünde Yüksek Planlama Kurulu kararı için imza açıldığını söyledi. Türkiye'nin en büyük havalimanı projeleri arasında yer alan Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili yeni bir sürecin başladığı bildirildi. Müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustos ayında sözleşmesi feshedilen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Yatırım ve Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın girişimleriyle devlet bütçesiyle yapılacağı belirtildi.

MALİYETİ 750 MİLYON TL

Başbakan yardımcısı Lütfi Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması yönünde Yüksek Planlama Kurulu kararı için imzaya açıldığını söyledi. Mersin ve Adana başta olmak üzere Çukurova bölgesine hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan havalimanının yap-işlet- devret modeliyle hayata geçirilmesinden vazgeçtiklerini kaydeden Bakan Elvan, projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olmasının tahmin edildiğini, ancak kesin maliyetin projelerin tamamlanmasının ardından belirleneceğini ifade etti.

YPK'DE İMZAYA AÇILDI

Her alanda yapılacak yatırımların takipçisi olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, "Bunlardan biri olan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nı nasıl ve ne şekilde tamamlayacağımızı belirlemek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım Bey ile bir araya geldik. Tekrar yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıktığımızda benzer problemlerle karşı karşıya kalabileceğimiz için buranın bizzat devlet tarafından doğrudan yapılmasına karar verdik. Bu çerçevede, kararı verdikten sonra Maliye Bakanlığımız, Hazine Müsteşarlığımız ve Kalkınma Bakanlığımızdan olumlu görüşler aldık. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız tarafından yapılması yönünde Yüksel Planlama Kurulu kararı için imza açıldı" ifadelerini kaydetti.

HER YERE KOLAY ULAŞIM

2 yıl içinde tamamlanması planlanan havalimanının 30 milyon yolcuya hizmet edeceğini ve 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını belirten Bakan Elvan, havalimanının devreye girmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini ve kısa bir süre içinde tüm pürüzleri gidereceklerini kaydetti. İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının kapasitesinin daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havalimanından birisinin Çukurova Bölgesel Havalimanı olması planlanıyor. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibarıyla Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanını devlet yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN