Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü 'iddia' dedi bilirkişi yalanladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, savcılıkta verdiği ifadede suçlamaları kabul etmedi, "Hepsi iddia" dedi. Bilirkişi raporu ise vurgun olduğunu ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Sözlü 'iddia' dedi bilirkişi yalanladı
Adana Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı üzerine avukatları ile birlikte önceki gün adliyeye giderek ifade veren ve adli kontrol istemiyle nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında yurt dışına çıkış yasağının konulması kent gündemine bomba gibi düştü. Sulh Ceza Hâkimi'nin sorularını "Suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum. Bunların hepsi siyasi rakiplerimin bana isnat etmeye çalıştığı suçlamalardır" diyen Başkan Sözlü'nün bu sözlerini bilirkişi raporu yalanladı. Üç kişilik bilirkişi heyetinin raporunda, Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde yapılan parke taşı ihalesinde yapılmayan iş yapılmış gibi gösterilerek kamu zararı oluşturulduğu, araç alımında usulsüzlük olduğu, imar düzenlemelerinde görevin kötüye kullanıldığı belgeleriyle ortaya konuldu.

12 KİŞİ İFADE VERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen yolsuzluklara ilişkin Adana Emniyet Müdürlüğü'ne 26 Kasım 2011'de yapılan isimsiz ihbarla başlayan süreçte bir çuval dolusu belgeyi inceleyen bilirkişi, Başkan Sözlü'ye isnat edilen suçlara ilişkin raporunu tamamlayarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. Bilirkişinin raporunda yolsuzluk iddiaları doğrulandı. Adana Cumhuriyet Savcılığı bu raporun dışında da bir soruşturma yaptı ve dosyayı tamamlamak için Başkan Sözlü ile birlikte toplam 12 kişinin ifadesine başvurdu.

SERBEST BIRAKILDI

Avukatları ile birlikte önceki gün Adana Adliyesi'ne giden Başkan Hüseyin Sözlü, Genel Sekreter Şaban Acar, Hüseyin Gücüm, Mehmet Boran ile birlikte toplam 12 kişinin ifadesi alındı. Savcı, belirli bölge dışına çıkmama ve yurt dışına çıkış yasağı konulması talebiyle Başkan Sözlü'yü Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk etti. Savcının 'belirli bölge dışına çıkmama' talebini reddeden Sulh Ceza Hâkimi, yurt dışı çıkış yasağı vererek Başkan Hüseyin Sözlü'yü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Bu arada Hüseyin Gücüm ile Mehmet Boran'a da yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

RAPORDA YER ALAN SUÇLAMALAR

FAZLA ÖDEME YAPILDI
Olayı soruşturmak üzere görevlendirilen bilirkişi, Sahin Özbilen, Hürriyet, İstiklal ve Cumhuriyet mahallelerinde muhtelif cadde ve sokaklarda yapılan kilitli parke taşı, bordür taşı, yağmur oluğu, kaldırım ve yolların yapımı işini alan Alp İnşaat Ertuğrul Kütük firmasına sözleşme bedelinden 361 bin 780 lira fazla ödeme yapıldığını belirledi. Sözleşme kapsamında yapılması gereken işlerin bir kısmının yapılmamasına karşın söz konusu firmaya 923 bin 712 lira fazla ödendiği ortaya çıktı.

3 MİLYONLUK ZARAR

Raporda, şu görüşlere yer verildi: Şüpheliler, hak edişleri imzalayan Fen İşleri Şefi Hüseyin Gücüm, Yapı Denetim Amiri Fen İşleri Müdür Vekili Mehmet Boran, Alp İnşaat Ertuğrul Kütük'ün ve hak ediş raporları onay makamı Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Hakan Aslan'ın düzenlenen belgelerle toplam 2 milyon 922 bin 934 lira kamu zararına sebebiyet vermiş oldukları anlaşılmaktadır.

MAKAM ARACINDAN ZARAR ETTİ

Hüseyin Sözlü'nün 2011 yılında aldığı makam aracını da incelemeye alan bilirkişi, 2011 yılında makam aracı alan Hüseyin Sözlü, dönemin Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Acar'ın ve Taşıt Alım İhale Komisyonu üyelerinin 237 Sayılı Taşıt Kanunu'nun 9'uncu maddesine aykırı hareket ederek kamuyu 20 bin 684 lira zarara uğrattığını belirledi. Bilirkişi, görevi kötüye kullanma suçunun maddi unsurlarının oluştuğunun anlaşıldığını vurguladı.

PARK ALANI KONUT ALANI OLDU

Başkan Sözlü'nün imar konusunda yaptığı yanlışlıklar da bilirkişi tarafından ortaya konuldu. Ceyhan Belediye Meclisi'nin 12.6.2013 tarih ve 10 sayılı kararıyla park alanı olan 392 ada 28 parselin konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi incelendi. Bilirkişi, Sözlü, karara olumlu oy veren meclis üyeleri, Şaban Acar ve eski İmar ve Şehircilik Müdürü Kubilay Tuncer'in, eşdeğer alan yaratmayan, nazım imar planına uygun olmayan bir uygulama imar planı değişikliği yaparak görevi kötüye kullandığını savundu.

İMARDA İKİNCİ VURGUN
Ceyhan Belediyesi'ndeki ikinci imar yolsuzluğunu detaylı şekilde inceleyen bilirkişi, Ceyhan Belediye Meclisi'nin 12.6.2013 tarih ve 10 sayılı kararıyla onaylanarak kesinleşen uygulama imar planında belediye hizmet alanı olarak görülen 654 ada 1 ve 2 parsellerin akaryakıt - LPG satış ve servis istasyonu ve konut alanı olarak değiştirilmesinde de görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğine kanaat getirerek görüşlerini rapora yansıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü 'iddia' dedi bilirkişi yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN