Katarakt tedavisinde yeni nesil teknoloji

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Katarakt tedavisinde yeni nesil teknoloji

Katarakt tedavisinde tek yöntemin ameliyat olduğunu belirten Dünyagöz Adana'dan Op. Dr. Özcan Evyapan, ilaç tedavisiyle kataraktın durdurulamayacağını söyledi

Dünyagöz Adana'nın başarılı hekimlerinden Op. Dr. Özcan Evyapan yaşlılık hastalığı olarak bilinen katarakt hakkında en çok merak edilen soruları cevapladı. Yeni nesil teknoloji Femto Saniye Lazer yardımlı katarakt cerrahisi hakkında da detaylı bilgi veren Op. Dr. Evyapan, "Tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır. Aksi halde geri dönüşü mümkün olmayan görme kayıplarına veya farklı göz problemlerine neden olacaktır" dedi.

KATARAKT NEDİR?

Kataraktın, 60 yaş üstünde sıklıkla rastlanan ve gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bir hastalık olduğunu anlatan Op. Dr. Evyapan, "Katarakt genelde yaşa bağlı olarak gelişen bir hastalık olsa da, doğumdan itibaren her yaşta görülebilir. Katarakt tedavisi geciktirildiğinde görme ileri derecede azalabilmektedir. Katarakt doğru tedavi edilmediğinde görmenin ileri dercede kaybına kadar giden görme azalması olabilmektedir" diye konuştu. Göz damlası veya güneş gözlüğü kullanımının kataraktın ilerlemesini durdurup durdurmayacağı ile ilgili sorular geldiğini belirten Op. Dr. Evyapan, kataraktın tek tedavisinin ameliyat olduğunu, ilaçla tedavi edilemeyeceğini ve ilerlemesinin durdurulamayacağını kaydetti. Evyapan, katarakt tedavisinin zaman geçirilmeden yapılması gerektiğini vurgulayarak doğru tedavinin uygulanmaması halinde görme kaybının oluşacağını kaydetti.

FEMTO SANİYE LAZER

Katarakt ameliyatında FAKO yöntemi ve yeni jenerasyon Femto Saniye Lazer yardımlı katarakt cerrahisi yönteminin kullanıldığını açıklayan Op. Dr. Evyapan, şu bilgileri verdi; "Femto Saniye Lazer yönteminde ameliyat daha hassas ve düzgün şekilde yapılabiliyor. Hem hasta hem de hekim açısından konforlu ve güvenli olan bu yöntem ile diğer yöntemlere nazaran olası riskler daha az olabiliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katarakt tedavisinde yeni nesil teknoloji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN