Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışa bağımlılığı kömür bitirecek

KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beşen, enerjide dışa bağımlılığın Afşin-Elbistan başta olmak üzere kömür işletmelerinin yüzde 100 kapasiteye çıkmasıyla biteceğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Dışa bağımlılığı kömür bitirecek
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beşen, "Süper güç olma yolunda ciddi adımlar atan Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı Afşin-Elbistan başta olmak üzere kömür üreten işletmeleri yüzde 100 konuma çıkararak bitirecek" dedi. Elektrik üretmek ve ısınmak için ithal edilen 7,2 milyar dolarlık gaz ithalatının kömür ile son bulacağını belirten Beşen, birçok işletmenin üretim gücünün yüzde 100'e çıkarılmasının enerji bağımlılığını bitireceğini söyledi. KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük'ün 'Yenilebilir enerjide Kahramanmaraş iyi bir yerde olacak' sözünü hatırlatan Beşen, "Kömür üretimi konusunda 4,3 milyar ton rezerve sahip Afşin-Elbistan üretim sahamız var. 2013 yılı rakamlarına göre yılda yaklaşık 3 bin saat güneş ışığı alan Kahramanmaraş, yenilenebilir enerjide de iddialı bir konuma gelecek" diye konuştu. Hükümetin enerji alanında yatırım yapacak müteşebbislere ciddi destekler sağladığını belirten Beşen, şöyle devam etti: AK Parti Hükümeti ekonomide, sağlıkta ve eğitimde yakaladığı başarıların tecrübesi ışığında enerjide de ciddi adımlar atıyor. Yeraltı kaynaklarımızın güncel rakamları çıkarılıyor. Afşin-Elbistan kömür sahasının yüzde yüz konuma geçmesiyle birlikte enerji bağımlılığından kurtulacağız. Enerji yatırımı yapmak isteyen herkese ciddi kolaylıklar sağlanıyor. Kömür işlemesinde uygulanacak teknoloji sayesinde de hava kirliliği yaşanmayacak. Gelecekte petrolün, doğalgazın alternatifi olarak güneş ve rüzgar enerjisi var. Bunu aktif bir şekilde kullanmak için ciddi yatırımlar yapılıyor.

YERLİ KAYNAKLAR

KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beşen, Türkiye'nin kömür stratejisine göre, elektrik üretiminde yerli kaynaklardan biri olarak kullanılan linyitten elde edilebilecek enerji üretim potansiyelinin yaklaşık 25 bin megavat seviyesinde olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışa bağımlılığı kömür bitirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN