Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te şehir içi trafik rahatlıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehri dört bir uçtan birbirine bağlayan ve kentin trafik yoğunluğunu büyük oradan azaltacak olan Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona yaklaştı

Gaziantep'te şehir içi trafik rahatlıyor
Gaziantep'teki trafik sorununu en aza indirmek için durmaksızın çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yapımına başladığı Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona geldi. Trafik sorununun çözümünde büyük katkı sağlayacak olan kavşağın bir ucu Karataş mevkisiyle şehir merkezini, diğer ucu ise Yeşil Vadi tarafındaki 12 şeritli yol ile Burç Kavşağı'nı birleştirecek.

ART GERME SİSTEMİ

Kent merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltacak olan ve bir ay sonra tamamlanması planlanan kavşağın yapım işinde diğer köprülerden farklı olarak art germe (yaylı halat sistemi) halatları kullanılıyor. 240 kişilik bir ekiple devam eden Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında 2 bin 800 ton demir kullanıldı. 15 bin 250 m3 beton kullanılan kavşağa 10 bin metre de kazık imalatı yapıldı.

ALTYAPISI DA TAMAM

Yapımında 836 adet halat kullanılan köprüde ayrıca, 146 bin metreküp hafriyat yapıldı. 40 metre genişliğinde 3 parçalı, 81 metre açıklığında olan tüm açıklık boyunca tek çekimde gerilerek yapılan köprünün üzerinde hem hafif raylı sistem hem de karayolu geçişi mümkün olacak. Kavşakta, altyapı anlamında 580 metre içme suyu, bin 50 metre yağmur suyu ve kanal deplase edilerek altyapı imalatları da tamamlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te şehir içi trafik rahatlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN